گزارش «آکسفام» از صادرات تسلیحاتی G20 به عربستان در جنگ یمن

مؤسسه بین‌المللی آکسفام در گزارشی به بررسی صادرات تسلیحاتی کشورهای عضو گروه بیست(G20) به عربستان سعودی در خلال جنگ یمن پرداخته است

♦️ گزارش «آکسفام» از صادرات تسلیحاتی G20 به عربستان در جنگ یمن

 

#گزارش_کوتاه

🔸 مؤسسه بین‌المللی آکسفام در گزارشی به بررسی صادرات تسلیحاتی کشورهای عضو گروه بیست(G20) به عربستان سعودی در خلال جنگ یمن پرداخته است.

🔹 گزارش آکسفام نشان می‌دهد اعضای G20 پس از آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۷ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی که خود یکی از اعضای این گروه است، صادر کرده‌اند.

🔹 این گزارش می‌افزاید، کشورهای عضو G20 تنها یک‌سوم مبلغ صدور تسلیحات به عربستان را برای کمک به کاهش بحران انسانی در یمن اختصاص داده‌اند. در این چارچوب و در میان اعضای G20، آمریکا و انگلستان، تنها بخش کوچکی از صادرات تسلیحاتی به عربستان را برای کمک‌های انسانی به یمن در نظر گرفته‌اند. ژاپن بدون صادرات تسلیحاتی به عربستان، کمک‌های بشردوستانه‌ای را نیز به یمن اختصاص داده و برخی اعضا مانند آرژانتین در هر دو زمینه، یعنی صادرات تسلیحات و کمک‌های انسانی، ورودی نداشته‌اند.

🔹 براساس اعلام آکسفام، پنج سال پس از آغاز جنگ در یمن، این کشور با آمار ۱۰ میلیون نفر گرسنه، درگیر بزرگترین بحران انسانی در جهان است.

🔹 آکسفام پیش از این و در گزارش ماه آگوست خود اعلام کرده بود که هر ۱۰ روز، یک حمله هوایی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در یمن صورت می‌گیرد و مشکلات بسیاری را برای تأمین نیازهای اولیه مردم این کشور به وجود آورده است. بحرانی که شیوع ویروس کرونا بر شدت آن افزوده است.

منبع

(https://www.oxfam.org/en/press-releases/g20-arms-exports-saudi-arabia-worth-three-times-aid-yemen-2015-oxfam)

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

▫️@Tabyincenter

ارسال دیدگاه