چگونه ریاض، در تضاد با محور مقاومت، ائتلاف با صهیونیست‌ها را تحکیم می‌کند؟

عربستان سعودی برای مقابله با محور مقاومت بر این باور است که باید ائتلاف با رژیم صهیونیستی را مستحکمتر کند و به همین دلیل، از هیچ تلاشی برای تحکیم این ائتلاف، فروگذار نیست.

مغرب، امارات، بحرین و سودان اخیرا روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کردند. بسیاری از کارشناسان تأکید دارند که عربستان سعودی، نقش بسیار مهمی در این مسئله ایفا کرده است.

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از یک دیپلمات مغربی که اشاره‌ای به نامش نشده است، گزارش داد، عربستان سعودی همیشه در زمینه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی «بازیگر مهمی» بوده است.

وی همچنین گفت که ریاض و ابوظبی، نقش «حامیان مالی این توافقات جدید» را ایفا می‌کنند؛ زیرا وعده‌هایی که آمریکا در زمینه حمایت مالی از کشورهای عربی داده است تا بتواند آنان را راضی کند که زودتر، روابط خود را عادی کنند، مبتنی بر حمایت مستقیم ریاض و ابوظبی یا از رهگذر مشارکت آنان در طرحهای سرمایه‌گذاری است که صهیونیستها در آن، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

به گزارش الاخبار، مسئله فقط مربوط به نقشِ کمکی ریاض و ابوظبی نیست، بلکه درباره نقشه اجمالی ایده ائتلاف راهبردی با رژیم صهیونیستی است. در واقع سعودی‌ها و اماراتی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که حضور آنان، با فراهم کردن امنیت توسط غرب، بویژه امریکا ارتباط دارد.

بنا بر این گزارش، این کشورها احساس می‌کنند، نبرد موجودیتی که در آن قرار دارند، مستلزم جنگ با محور مقابل (محور مقاومت) است. به همین دلیل، رابطه با رژیم صهیونیستی، محل بحث نیست، بلکه آنچه جای بررسی دارد، نوع این روابط است.

الاخبار در ادامه نوشت، در اراضی اشغالی فلسطین هیچ کس فکر نمی‌کند که رابطه با دولت‌های امارات، عربستان، بحرین، سودان و مغرب می‌تواند تفکرات مردم آن کشورها نسبت به رژیم صهیونیستی را تغییر دهد؛ بلکه استراتژیست‌های حاضر در این رژیم، بخوبی می‌دانند که دولت‌های مذکور، نمی‌تواند تفکر مقاومت را از بین ببرند.

به گزارش این روزنامه، عربستان، بحرین و امارات از جمله کشورهایی هستند که نگران نظام سیاسی، امنیتی و اقتصادی خود هستند و فکر می‌کنند که حمایت آمریکا کافی نیست. به همین دلیل از سال ۲۰۱۱، به این نتیجه رسیدند که واشنگتن دیگر قادر به حضور در منطقه نیست، مگر به صورت نیابتی.

بنا بر این گزارش، رژیم صهیونیستی هم از سال ۲۰۰۶ به این نتیجه رسید که بدون حمایت آمریکا قادر نخواهد بود جنگی را آغاز کند. لذا، نه تنها از گسترش دایره نفوذ محور مقاومت احساس نگرانی می‌کند، بلکه نگران فروپاشی رژیم‌های عربی کنونی حاضر در حاشیه فارس است؛ زیرا فروپاشی این رژیم‌ها، حاشیه حرکت آمریکا و اروپا را در منطقه محدود خواهد کرد. به همین دلیل، از نظر آنان، همین مسئله، «حضور مستقیم اسرائیل» را ضروری می‌کند.

الاخبار همچنین افزود، کسانی که از مسائل منطقه آگاهی دارند، می‌دانند که رژیم صهیونیستی دیگر به اطلاعات دریافتی از واسطه‌ها و شبکه‌هایی که با آن همکاری می‌کنند، بسنده نمی‌کند، بلکه حضور مستقیم سرویس‌های اسرائیلی ذیربط در کشورهای مذکور را، ضروری می‌داند. حضور این نیروهای صهیونیست نیز مستلزم، مشروعیت است که با عادی‌سازی، این مسئله صورت می‌گیرد.

بنا بر این گزارش، بار دیگر باید به اظهارات دیپلمات مغربی مراجعه کرد و به نقش کلیدی ریاض، پی برد. عربستان سعودی، سنگ‌بنای این ائتلاف جدید است که مأموریت‌های بسیاری را بر عهده دارد. همین مسئله نشان می‌دهد که چرا حکام سعودی تا این اندازه در داخل و خارج شبه جزیره عربستان، در تلاش هستند که ستونهای این ائتلاف را تحکیم کنند.

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه