چرایی افزایش قدرت طالبان؛ اندیشکده آمریکایی آینده افغانستان را نامعلوم دانست

گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا از وضعیت افغانستان نشان می‌دهد که قدرت طالبان در این کشور افزایش یافته است و آینده نامعلومی انتظار این کشور را می‌کشد.

گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) از وضعیت افغانستان نشان می‌دهد که قدرت طالبان افزایش یافته و آینده نامعلومی در انتظار این کشور است.

این گزارش اظهار داشت که طالبان با داشتن ۸۵ هزار جنگجوی تمام وقت، دستکم یک پنجم شهرستان‌های افغانستان را تحت کنترل کامل دارد.

کارشناس مسائل سیاسی و نظامی می‌گویند که طالبان از هر سال و هر زمان دیگر قدرتمندتر شده است.

بر اساس آمار پنتاگون ، بیش از ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان کشته و بیش از ۲۱ هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

این اندیشکده اعلام کرده است که دولت افغانستان هنوز آماده نیست تا از خود و این کشور محافظت کند.

کشور افغانستان , طالبان ,

براساس نقشه‌ای که شورای روابط خارجی آمریکا منتشر کرده است، به جز مناطق خاکستری که تحت کنترل دولت کابل است سایر نواحی یا دارای وضعیت نامشخص هستند و یا اینکه طبق ادعا و اقدامات طالبان تحت سیطره این گروه قرار دارند.

چندی قبل نیز این اندیشکده آمریکایی گفته بود: اگرچه جنگ افغانستان هم اکنون نیز یکی از مرگبارترین جنگ‌های جهان است اما خطر تشدید درگیری‌ها در این کشور وجود دارد و روند صلح نوپا و شکننده افغانستان سبب کاهش خشونت‌هایی نشده است که افغان‌ها تجربه می‌کنند.

شورای روابط خارجی آمریکا در ارزیابی شرایط افغانستان در سال جدید میلادی هشدار داده بود که افزایش خشونت‌ها می‌تواند منجر به فروپاشی روند صلح بین دولت افغانستان و طالبان شود.

چرایی قدرت طالبان در مناطق مختلف افغانستان

پس از دو دهه از حضور نیروهای خارجی و هزینه چند میلیارد دلاری، فساد گسترده در حکومت و عدم توانایی آن برای اجرای عدالت، ایجاد امنیت و سرویس‌دهی در خارج از مراکز ولایت‌ها باعث نفرت بسیاری از مردم از حکومت شده است و همچنین بیم واکنش طالبان باعث شده تا مردم با حکومت و نیروهای امنیتی همراه نشوند.

در مناطقی که اکثریت آن را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند، طالبان معمولا به عنوان جایگزین بهتری برای پلیس و مقامات حکومتی فاسد هستند. از این رو، بیشتر مردم برای عدم پرداخت رشوه به پلیس و مقامات حکومتی برای حل اختلافات خود به طالبان مراجعه می‌کنند.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی افغان به خوبی آموزش ندیده‌اند. یکی از مقامات ارشد پلیس که خواست نامش فاش نشود پیش از این به آسوشیتدپرس گفته بود که در مناطق دورافتاده کشور تدارکات مناسبی برای نیروهای افغان فراهم نمی‌شود و حتی مواد غذایی نیز بطور مناسب در دسترس این نیروها قرار نمی‌گیرد.

وی افزود که تجهیزات این نیروها معمولا کیفیت مناسبی ندارد و هماهنگی نیز بین نیروهای ارتش افغانستان، پلیس ملی و پلیس محلی وجود ندارد؛ حتی در بسیاری از موارد روابط بین آن‌ها نیز خصمانه است. همچنین فساد باعث فروش گسترده تجهیزات نظامی نیز شده است.

همچنین به نظر می‌رسد که پیش از این طالبان به کنترل بخش‌هایی در خارج از مراکز ولایت‌ها قانع بودند، اما این گروه در بسیاری موارد تمایل یافته است تا مناطق مرکزی را نیز تحت کنترل بگیرد و سبب خروج نیروهای نظامی و حکومتی از این مناطق شود.

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه