سفر وزیر دفاع آمریکا به فلسطین اشغالی

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، لوید آستین، وزیر دفاع این کشور قرار است طی سفری دو روزه فردا وارد فلسطین اشغالی شود. این سوال مطرح است که هدف از این سفر چیست؟

♦️ سفر وزیر دفاع آمریکا به فلسطین اشغالی

#تحلیل_کوتاه

🔹 رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، لوید آستین، وزیر دفاع این کشور قرار است طی سفری دو روزه فردا وارد فلسطین اشغالی شود. این سوال مطرح است که هدف از این سفر چیست؟

🔸 نخست؛ بایدن پس از ۳ ماه از ریاست‌جمهوری‌اش فعالیت‌های جدی در عرصه سیاست خارجی را آغاز کرده که سفر دوره‌ای جان کری نماینده وی در امور آب و هوا، ورود به مذاکرات برجامی و در نهایت سفر دوره‌ای آستین به غرب آسیا و اروپا را در این چارچوب می‌توان ارزیابی کرد.

🔸 دوم؛ رژیم صهیونیستی به رغم برگزاری چهارمین انتخابات با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مواجه است که تهدیدی برای ثبات این رژیم محسوب می شود. سفر آستین را می‌توان اقدامی برای ارزیابی و احتمالاً برخی توصیه‌ها برای عبور از بن‌بست سیاسی این رژیم و جلوگیری از تکرار سه شکست قبلی در تشکیل دولتی پایدار تلقی کرد.

🔸 سوم؛ در روزهای پایانی دولت ترامپ، رژیم صهیونیستی در حوزه مسئولیت سنتکام یا فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه قرار گرفت و از حوزه فرماندهی اروپایی ارتش آمریکا خارج شد. این سفر را می‌توان اقدامی برای انجام هماهنگی‌های مربوطه در این خصوص دانست که البته با مشارکت برخی کشورهای عربی همچون امارات، بحرین و سعودی صورت می‌گیرد.

🔸 چهارم؛ همزمان با مذاکرات احیای برجام در وین، تلاش برای رفع نگرانی‌های صهیونیست‌ها و هماهنگی با آن‌ها برای اقدامات آتی آمریکا در قبال ایران و مذاکرات می‌تواند از ابعاد سفر آستین باشد.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

▫️@Tabyincenter

ارسال دیدگاه