القدس العربی: فروپاشی توافق ریاض در یمن، عربستان را در باتلاق عمیق گرفتار کرده است

یک منبع سیاسی یمن از بن‌بست در توافق ریاض خبر داد و گفت که عربستان سعودی برای نجات این توافقنامه از فروپاشی کامل تلاش می‌کند.

یک منبع سیاسی یمن گفت که دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» و گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب یمن) در اجرای توافقنامه ریاض به بن‌بست رسیده‌اند.

این منبع افزود که با وجود تلاش‌های ریاض، دو طرف توافقنامه در اجرای آن به بن‌بست رسیده‌اند و در حال حاضر عربستان سعودی برای نجات این توافقنامه از فروپاشی کامل تلاش می‌کند.

روزنامه «القدس العربی» به نقل از این منبع نوشت: «عربستان سعودی به دلیل فروپاشی توافق ریاض و ناتوانی در اجرای آن، در باتلاق عمیقی گرفتار شده است به ویژه اینکه متعهد شده بود بر اجرای میدانی این توافقنامه نظارت کند اما عملا این امر محقق نشد».

وی با اشاره به یورش عناصر شورای انتقالی جنوبی به کاخ ریاست‌جمهوری المعاشیق در عدن و یورش به چند مقر دولتی دیگر از جمله مقر خبرگزاری یمن، گفت که عربستان سعودی در حال حاضر برای نجات توافق ریاض از فروپاشی کامل تلاش می‌کند.

بنابراین گزارش، «محمد آل جابر» سفیر عربستان در یمن نیز روز دوشنبه نشستی را در ریاض با حضور هیأت‌های دولت هادی و شورای انتقالی جنوبی یمن برگزار کرد.

خبرگزاری عربستان در خبری این نشست را مثبت خواند و افزود که در این نشست بر توقف تمامی اشکال درگیری و تنش و اتخاذ تدابیر لامز جهت بازگشت اعضای دولت به عدن و تلاش برای اجرای توافقنامه ریاض تأکید شد.

این نشست پس از آن برگزار شد که اعضای دولت جدید هادی پس از تهدید عناصر شورای انتقالی جنوبی یمن مجبور به ترک عدن و بازگشت به ریاض شدند.

توافقنامه ریاض اواخر سال ۲۰۱۹ بین دولت هادی و شورای انتقالی جنوب یمن امضا شد و شامل جنبه‌های سیاسی، نظامی و امنیتی از جمله خروج عناصر شورای انتقالی از استان عدن و سپس اجرای بخش سیاسی آن یعنی تشکیل دولت با مشارکت اعضای شورای انتقالی است اما این شورا با خروج عناصر آن از عدن مخالفت کرد و پس از آن عربستان مجبور شد با اعمال فشار بر دولت هادی، کابینه جدید را در اواخر سال ۲۰۲۰ با مشارکت شورای انتقالی تشکیل دهند و تشکیل دولت گامی برای خروج عناصر شورای انتقالی از عدن باشد اما تاکنون عناصر این شورا از عدن خارج نشده‌اند.

    • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

    منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه