اندیشکده صهیونیستی: فلسطینی‌ها را فریب دهید تا دست از مقاومت بردارند

مدیر یک اندیشکده صهیونیستی به کابینه جدید تل‌آویو پیشنهاد داد به‌جای تقابل با فلسطینی‌ها، سعی کند آنها را فریب دهد که اگر دست از مقاومت بردارند می‌توانند عایدی بیشتری داشته باشند.

«گرگ رومان» مدیر اندیشکده صهیونیستی «انجمن خاورمیانه» مستقر در آمریکا، به کابینه رژیم اسرائیل پیشنهاد داد سیاست «هویج و چماق» را برای حل مسئله فلسطینی‌ها در پیش بگیرد.

رومان طی یادداشتی در نشریه «عاروتص شوع» نوشت: «یکی از مؤلفه‌های حیاتی برای رسیدن به پیروزی بر یک حریف جنگجو، متقاعد کردن آنها به این است که با دست کشیدن از خصومت و ستیزه‌جویی، بجای ادامه دادن آن، می‌توانند عایدی بیشتری داشته باشند».

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی برای سال‌هاست که از سیاست هویج و چماق در سطوح مختلف علیه فلسطینی‌ها استفاده کرده، توضیح داد: «اما مشکل اصلی در استراتژی اسرائیل، ثابت نبودن آن است. در بیشتر اوقات، اسرائیل با هویج به خشونت و ستیزه‌جویی‌ها پاسخ داده، به این امید که باعث کاهش آن شود. دستگاه‌های نظامی نیز معتقدند تشدید تدابیر امنیتی باعث می‌شود که فلسطینی‌ها کمتر دست به خشونت بزنند و اقدامات تنبیهی باید در نظر گرفته شود».

این تحلیلگر صهیونیست ضمن اشاره به شکست سیاست‌های کابینه‌های پیشین تل‌آویو در قبال فلسطینی‌ها، اضافه کرد: «اما گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که کابینه نخست‌وزیر نفتالی بنت، احتمالا در حال تغییر قواعد بازی است. اسرائیل طی روزهای اخیر در واکنش به افزایش بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه، محدوده ماهیگیری در سواحل غزه را کاهش داده است».

بر این اساس، رومان با بیان اینکه کابینه جدید رژیم صهیونیستی در حال به‌کار بردن سیاست چماق و هویج است، افزود: «اکنون زمان آن است که این سیاست را علناً به اسرائیلی‌ها و مهمتر از آن، به فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری توضیح دهند».

در ادامه این یادداشت آمده است: «باید این سیاست به تشکیلات خودگردان و سازمان‌ها و شبه‌نظامیان مرتبط با آن نیز گسترش یابد. نهایتاً و مهمتر از همه، این سیاست باید ثابت باشد تا به فلسطینی‌ها این پیام را دهد که اگر رفتار نامناسبی داشته باشند، باید هزینه آن را پرداخت کنند».

مدیر اندیشکده انجمن خاورمیانه با بیان اینکه لازم است به فلسطینی‌ها تلقین شود که انجام‌دادن عملیات‌های ضد اسرائیلی برای آنها هزینه بیشتری دارد، اضافه کرد: «راه پایان دادن به درگیری، این است که گزینه‌هایی را برای هر یک فلسطینی ارائه کنند که با پذیرفتن وجود دولت اسرائیلی، به عایدی برسند».

با این حال تحلیلگران فلسطینی معتقدند که هدف از ارسال دوباره بالن‌های آتش‌زا به سمت فلسطین اشغالی اعمال فشار بر این رژیم در کنار ارسال پیام برای میانجی‌ها در پرونده آتش‌بس غزه است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص

 

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه