تحلیلی بر افزایش آرای صدری‌ها در انتخابات پارلمانی عراق

پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق، ازجمله پرسش‌های مهمی که وجود دارد این است که چرا آرای جریان صدر نسبت به انتخابات گذشته افزایش قابل توجهی داشته است؟

 

🔹 پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق، ازجمله پرسش‌های مهمی که وجود دارد این است که چرا آرای جریان صدر نسبت به انتخابات گذشته افزایش قابل توجهی داشته است؟

1️⃣ مقتدی صدر هواداران ثابتی دارد که بیش از عملکرد به کاریزمای وی رأی می‌دهند و کاهش میزان مشارکت نیز تأثیری در اراده آن‌ها برای حمایت از مقتدی ندارد. مشارکت حدوداً ۴۰ درصدی در انتخابات اخیر، زمینه را برای قدرت‌نمایی صدری‌ها فراهم کرد. به‌ویژه آنکه به نظر می‌رسد بیانیه مرجعیت نیز نتوانست بر مشارکت مردمی در عراق بیافزاید.

2️⃣ استفاده از دستگاه‌هایی برای خوانش اثر انگشت و قطع مکرر این دستگاه‌ها، اخلال قابل توجهی در فرآیند رأی‌گیری ایجاد کرد و گزارش‌های متعددی نیز منتشر شد که نشان می‌داد افراد زیادی نتوانستند رأی خود را به صندوق بیاندازند. این وضعیت به سود رأی‌دهندگان جریان صدر تمام شد.

3️⃣ از ابتدای اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ ازجمله مهم‌ترین افرادی که مورد شدیدترین حملات گروه‌های تشرینی (معترضان) قرار گرفت، مقتدی صدر و هوادارانش بودند. این روند در ماه‌های اخیر افزایش محسوسی داشت. از این‌رو به نظر می‌رسد حملات بی‌سابقه و سیل توهین و تمسخر مقتدی در فضای مجازی عراق، حامیانش را بیش از پیش برای شرکت در انتخابات تهییج کرده باشد.

4️⃣ مسئله دیگر نیز استفاده مقتدی از کلیدواژه‌ها و شعارهایی است که در فرهنگ سیاسی عراق امروز قابلیت بسیج‌کنندگی دارد. ازجمله مبارزه با فساد، دخالت خارجی و تأکید بر استقلال عراق و همچنین چند سخنرانی اخیر مقتدی که توانست حامیانش را پای صندوق بیاورد.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

▫️@Tabyincenter

ارسال دیدگاه