آینده تجارت آمریکا با چین

به گزارش اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی، ماه‌هاست که جامعه تجاری ایالات متحده و کسانی که در سیاست خارجی کار می‌کنند منتظر بررسی دولت جو بایدن در مورد سیاست تجاری در قبال چین بودند که هفته گذشته از سوی کاخ سفید اعلام شد. این اندیشکده در این خصوص به سه پرسش پاسخ داده است که در ادامه می‌آید:

 

1️⃣ تداوم سیاست ترامپ
سیاست بایدن تداوم سیاست ترامپ است. تعرفه‌ها بر دو سوم صادرات چین همچنان برقرار است. دولت بایدن همچنین از «فاز یک» توافق تجاری ایالات متحده و چین که توسط دولت ترامپ مذاکره شده بود، به عنوان نقطه شروع گفتگوهای آینده دولت استفاده می‌کند.

2️⃣ ابزارهای آمریکا علیه چین
این دولت نیز مانند دولت ترامپ، سازمان تجارت جهانی را ابزاری ناکافی می‌داند. به همین دلیل به جای چنین ابزاری بر رویکرد چندجانبه‌گرایانه با متحدانی چون اروپا و ژاپن تأکید دارد. تلاش برای ایجاد شورای تجارت با همراهی اروپا، نمونه مهمی از این رویکرد است.

3️⃣ آینده چه خواهد شد؟
نشانه کمی وجود دارد که دولت بایدن به طور فعالانه به دنبال توسعه روابط اقتصادی نزدیکتر با متحدان و شرکای خود در هند و اقیانوس آرام یا اروپا باشد. تردید دولت در ترسیم دقیق مسیر آینده، می‌تواند برخی متحدان را به سوی بهبود روابط تجاری‌شان با پکن سوق دهد.

✅ نکته یادداشت این اندیشکده آمریکایی این است که رویکرد یک‌جانبه آمریکا در نفی نقش سازمان تجارت جهانی برای رفع اختلاف با چین، با رویکرد ادعایی این دولت در بازگشت آمریکا به رهبری جهان منافات دارد و نشان می‌دهد هم‌چنان رقابت با چین بر چنین ادعاهایی سایه انداخته است.

منبع

https://www.cfr.org/in-brief/whats-next-us-trade-china?utm_medium=social_owned&utm_content=100721&utm_source=tw

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

@Tabyincenter

ارسال دیدگاه