تنش در بغداد؛ تشدید شکاف میان نخست‌وزیر و مخالفان

شب گذشته تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی عراق در ورودی‌های «منطقه سبز» با تیراندازی و آتش زدن چادرهای تحصن‌کنندگان به خشونت کشیده شد. اگرچه وزارت بهداشت عراق در ابتدا از مجروح شدن 125 تن بدون مورد فوتی خبر داد اما گروه‌های مقاومت شهادت چهار معترض را در حوادث دیشب اعلام کردند.

 

🔸 در روزهای اخیر چند رویداد باعث کاهش احتمال نخست‌وزیری الکاظمی شده است. نخست: تأکید مقتدی صدر بر تشکیل دولت وحدت ملی، حضور در بغداد و دیدار با سران گروه‌های سیاسی. دوم: انتشار اخباری مبنی بر مخالفت قطعی چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه با تداوم حضور الکاظمی در قدرت و سوم: موضع‌گیری حزب دموکرات کردستان مبنی بر اینکه با اکثریت نیروهای شیعی همکاری خواهد کرد.

🔸 بنابراین محتمل است که الکاظمی برای تغییر معادلات، دست به خشونت علیه معترضان زده تا نیروهای مقاومت و حشدالشعبی به صحنه درگیری با نیروهای امنیتی وارد شوند و از این طریق بتواند حمایت صدر، کردها، اهل سنت و افکار عمومی را علیه معترضان به نتایج انتخابات کسب کند.

🔸 رویداد شب گذشته احتمالاً به تشدید اختلافات میان گروه‌های مقاومت عراقی با تهران بر سر حمایت از الکاظمی نیز خواهد افزود. واکنش کانال صابرین نیوز به بازتاب اخبار حمله به معترضان در برخی رسانه‌های ایرانی قابل تأمل بود. همچنین خصومت میان گروه‌های مقاومت و الکاظمی بازهم تشدید شد و حتی در صورت ابقای وی در قدرت، احتمالاً درگیری میان این دو طیف تداوم داشته باشد.

✅ به هر روی اگر حوادث شب گذشته نتیجه طراحی الکاظمی دانسته شود، به نظر می‌رسد نخست‌وزیر عراق اقدام پرریسکی را انجام داده است. اینگونه رویدادها از یک‌سو باعث دوری بیش از پیش وی از گروه‌های مقاومت شده و ازسوی دیگر تهران را در پذیرش درخواست این گروه‌ها برای پایان حمایت از الکاظمی زیر فشار قرار می‌دهد.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

@Tabyincenter

ارسال دیدگاه