عربستان از مذاکرات وین چه می خواهد؟

دور هشتم مذاکرات وین در شرایطی در جریان است که وزیر خارجه فرانسه نسبت به حصول توافق ابراز خوش‌بینی کرده است. در این شرایط، تیمی از عربستان سعودی اخیراً جهت مشورت با نمایندگان آمریکا و روسیه وارد وین شده است. اولیانوف سفیر روسیه تأیید کرده که گفتگوها درباره احیای برجام بوده است.

🔸 از زمان پیروزی بایدن و مطرح شدن موضوع آغاز مذاکرات جهت احیای برجام، عربستان به همراه برخی از کشورهای عربی مانند بحرین خواستار حضور در مذاکرات هسته ای با ایران شده بودند. هدف اصلی این کشورها برای حضور در مذاکرات هسته ای، طرح خواسته‌های خود در رابطه با ایران و گنجاندن آنها در توافق نهایی است.

◀️ به عنوان یک هدف فوری، اصلی‌‎ترین و مهم‌ترین دغدغه عربستان سعودی در شرایط فعلی، توقف جنگ تجاوزکارانه علیه یمن است که به باتلاقی برای حکام سعودی تبدیل شده است. عربستان تصور می‌کند که توقف حمایت ایران از انصارالله به صورت حداقلی و یا تاثیرگذاری تهران بر مقاومت یمن به صورت حداکثری می‌تواند گره کور جنگ یمن را باز کند. لذا عربستان سعودی وین را جایی می‌بیند که می‌تواند خواسته‌های خود را به ایران بقبولاند.

◀️ در اولویت دوم، عربستان محدودسازی فرایند توسعه و ارتقاء توان موشکی ایران را به عنوان یک هدف میان و بلندمدت در دستور کار خود دارد. حکام سعودی امید دارند که مذاکرات هسته‌ای، مقدمه‌ای برای مذاکره و نهایتاً محدودسازی توان موشکی ایران نیز باشد. لذا تلاش دارند تا با تاثیرگذاری بر روند مذاکرات، دریچه‌ای هر چند کوچک را برای مذاکرات آتی بیشتر با ایران باز نگه دارند.

↙️ نهایتاً احتمال دارد حکام سعودی تلاش داشته باشند تا در ازای سکوت و موافقت در برابر توافق هسته‌ای با ایران، حمایت‌های بیشتر سیاسی، اقتصادی و تسلیحاتی کشورهای غربی را مطالبه کنند تا بتوانند به مقابله با تهدیدات ادعایی ایران بپردازند.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿
@Tabyincenter

ارسال دیدگاه