آخرین مطالب

مطالب اصلی

توافق سرمایه‌گذاری جامع چین و اتحادیه اروپا، زمینه‌ها و پیامدها

توافق سرمایه‌گذاری جامع چین و اتحادیه اروپا، زمینه‌ها و پیامدها


توافق سرمایه‌گذاری جامع میان چین و اتحادیه اروپا می‌تواند در نوع روابط پکن با اروپا و هم‌چنین آمریکا مؤثر واقع شده و نویدبخش زمینه‌سازی برای استراتژی اروپای مستقل از ایالات متحده باشد.

انتخابات زودهنگام پارلمانی در عراق و صورت‌بندی جریان‌های شیعی

انتخابات زودهنگام پارلمانی در عراق و صورت‌بندی جریان‌های شیعی


کنشگری جریان‌های شیعی در انتخابات زودهنگام پارلمانی در عراق را می‌توان پیرامون چند جریان صورت‌بندی کرد. برخی برای بازیابی قدرت، برخی برای انحصار بیشتر و برخی برای آغاز دوران تازه.

یک‌سال پس از ترور فرودگاه بغداد؛ گسست یا تداوم در سیاست منطقه‌ای ایران؟

یک‌سال پس از ترور فرودگاه بغداد؛ گسست یا تداوم در سیاست منطقه‌ای ایران؟


پرسش مهمی که اکنون و پس از گذشت یک سال از ترور فرودگاه بغداد می‌توان طرح کرد این است که آیا سیاست‌های منطقه‌ای ایران نسبت به دوره پیشاترور تغییر محسوس و رادیکالی داشته است؟

غرب آسیا در مسیر گسترش تسلیحات هسته‌ایگزارشی از مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی؛


غرب آسیا در مسیر گسترش تسلیحات هسته‌ای


اندیشکده مطالعات راهبردی و بین‌المللی طی گزارشی به تبیین این فرضیه پرداخته که سیاست خارجی آمریکا در غرب آسیا سبب گرایش دولت‌های این منطقه به سوی کسب تسلیحات هسته‌ای شده و خطر گسترش تسلیحات کشتار جمعی را افزایش داده است.

سیر تحول توان نظامی-تسلیحاتی انصارالله یمنبازنشر


سیر تحول توان نظامی-تسلیحاتی انصارالله یمن


عملیات‌های موفق آفندی-پدافندی انصارالله در یکسال اخیر، مرهون تحول شگفت‌انگیز توان نظامی آن بوده است. نوشتار حاضر به بررسی سیر تحول توان نظامی-تسلیحاتی انصارالله و تأثیر آن بر تغییر موازنه جنگ می‌پردازد.

ارزیابی کارنامه ۶ماه نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی»

ارزیابی کارنامه ۶ماه نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی»


حدود ۶ ماه از نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی» می‌گذرد. فردی که در یکی از بی‌ثبات‌ترین شرایط داخلی عراق و منازعه‌آمیزترین اوضاع منطقه‌ای به قدرت رسید و تاکنون نیز با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بوده است.

دکترین سیاست خارجی ترامپ، خودشیفتگی و ثروت‌اندزویبازنشر


دکترین سیاست خارجی ترامپ، خودشیفتگی و ثروت‌اندزوی


داو.اِس زاکیم معاون برنامه‌ریزی پنتاگون از ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و معاون مالی آن از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ ضمن نقد «عصر آهن: ناسیونالیسم محافظه‌کار» اثر کولین داک، سعی کرده مؤلفه‌های تعیین‌کننده در سیاست خارجی ترامپ را تبیین نماید.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دوران ترامپ

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دوران ترامپ


دولت آمریکا در دوره ترامپ، تحریم‌های بسیاری بر ایران تحمیل کرد تا جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش مطلوبیت‌های امنیتی غرب نماید. این یادداشت به ارزیابی ویژگی‌های این تحریم‌ها می‌پردازد.

احیای نقش ترکیه در یمن؛ مزایا و مخاطرات آنبازنشر


احیای نقش ترکیه در یمن؛ مزایا و مخاطرات آن


تلاش‌ ترکیه برای نقش‌آفرینی در یمن،تحولات را پیچیده‌تر و بازیگران کنونی را به محاسبه مجدد کنش‌های آتی خود بر مبنای حضور مهمانی ناخوانده وادار خواهد کرد. نوشتار حاضر به واکاوی تمایلات مداخله‌گرانه ترکیه در یمن می‌‍ پردازد.

راهبرد بایدن در قبال ایران؛ سخت‌گیری هوشمندانهبازنشر


راهبرد بایدن در قبال ایران؛ سخت‌گیری هوشمندانه


جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا طی یادداشتی منتشره در وب‌گاه شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، از استراتژی دولت احتمالی‌اش نسبت به ایران مبنی بر بازگشت به برجام در عین تداوم فشارها در دیگر موضوعات…

تمامی حقوق این وبگاه متعلق به اندیشکده راهبردی تبیین می باشد.