اندیشکده راهبردی تبیین - سیاسی

روابط سیاسی ایران و آرژانتین در سال‌های اخیر، تا حد زیادی سینوسی بوده است. به نظر می‌رسد به دلیل گره در تحرکات سیاسی رسمی، فعالیت‌ اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز بهبود بلندمدت روابط دو کشور شود.

بزرگ‌ترین نشانه مثبت برای جمهوری اسلامی ایران در راستای وجود بستر مناسب برای افزایش ارتباطات و نفوذ در چچن را می‌توان در اجلاس اخیر چچن مشاهده کرد. اجلاسی که در آن از مراکز دینی تأثیرگذار عربستان، دعوتی به عمل نیامده و در پایان اجلاس نیز وهابیت فرقه‌ای انحرافی و خارج از مذاهب اهل سنت خوانده شد.

باوجود بهبود ظاهریِ روابط ایران و برخی کشورهای اروپایی، اما روابط سیاسی ایران و آلمان که در تاریخ روابط ایران و اروپا از استحکام بیشتری برخوردار بوده‌ است، در طول این مدت به اندازه‌ی بهبود رفت‌وآمدهای سیاسی هم تغییر نکرده است.

سابقه‌ی رفتار نامناسب دیپلمات‌ها و کارمندان کنسولگری خارجی مستقر در تهران و شهرهای مختلف به دلیل نوع فعالیت و اشتغال آن‌ها و نیز مزایا و مصونیت‌هایی که از آن برخوردارند به بدو تأسیس این‌گونه نهادها برمی‌گردد. وضعیت خاص این نهادها باعث می‌شود تا دولت جمهوری اسلامی ایران نتواند نظارت و کنترل جزئی بر فعالیت کارمندان آن‌ها داشته باشد و در موارد بروز خطا و رفتار نامناسب برخورد لازم را با کارمند خاطی به عمل آورد. اما بااین‌حال راه‌هایی وجود دارد که امکان مقابله در موارد لازم را فراهم می‌کنند و به دودسته‌ی راه‌های سیاسی و راه‌های حقوقی تقسیم‌بندی می‌شوند.

ازآنچه در قانون اساسی و قوانین مربوط به نیروهای مسلح برمی‌آید این است که هماهنگی و همکاری پیش‌بینی‌شده برای نیروهای مسلح درون‌سازمانی است و هماهنگی‌های بیرون سازمانی این نیروها، ذیل وظایف شورای عالی امنیت ملی آمده است. ازاین‌رو ماده 30 لایحه برنامه ششم توسعه با پیش‌بینی روندی مغایر این موارد موجب اخلال در انجام وظایف و مأموریت‌های نیروهای مسلح و ایجاد تهدیداتی ازجمله تسهیل نفوذپذیری و تضعیف نیروهای مسلح،تهدید تمامیت ارضی و استقلال کشور و تحدید وظایف شورای عالی امنیت ملی می‌شود.

اندیشکده راهبردی تبیین، روز سه‌شنبه 16 شهریورماه، نشستی را به‌منظور بررسی روابط پسابرجامی میان ایران و هندوستان، با حضور جناب آقای دکتر نوذر شفیعی، برگزار کرد.

آمریکای لاتین از جمله مناطقی در دنیا است که از دیرباز، در قرون بیست و بیست و یکم، علی‌رغم فاصله جغرافیایی زیاد، همواره به دلایل مختلف در کانون توجه جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است. آنچه پیوند کشورمان و آن منطقه را تاکنون ثابت نگه داشته است، وجود اشتراکات متعدد در بسیاری از زمینه­‌های فرهنگی، ایدئولوژیک و سیاسی است. پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی، مصادف با تحولات عظیم و مبارزات اجتماعی و نسبتاً همسو در آمریکای لاتین بود؛ رخداد­هایی که بعداً خود دلیل گستردگی مناسبات ایران و آن منطقه شد.

کاهش تورم در کشور ناشی از کاهش منابع ارزی بانک مرکزی بوده است. کاهش قیمت نفت، اثر افزایش صادرات نفتی را خنثی کرده و منجر به کاهش درآمد‌های نفتی شده است. برجام انتظارات اقتصادی ایران مانند گشایش‌های بانکی، ورود سرمایه‌های خارجی، عدم آزاد شدن دلارهای بلوکه شده و دسترسی به درآمدهای حاصل از فروش نفت را برآورده نکرده و لذا بیکاری و رکود اقتصادی همچنان بر اقتصاد کشور سایه افکنده است.

قدرت‌های هسته‌ای همواره به دنبال گسترش تفکر عدم اشاعه بوده‌اند اما عدم اشاعه بدون خلع سلاح معنایی ندارد. حس ناامنی در دنیایی که سلاح هسته‌ای در دست رژیم صهیونیستی و آمریکا و... باشد قاعدتا کشورهای دشمن با آنها را به سمت بازدارندگی پیش خواهد برد.

از واقعیت‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  این است که تحریم‌های اقتصادی، در مهمترین بُعد آن یعنی تحریم‌های بانکی، به صورت کامل رفع نشده‌اند. بار روانی تحریم‌ها علیه ایران در فضای بین‌المللی هنوز به قوت خود باقی است و بانک‌های اروپایی از ترس روبه‌رو شدن با جریمه‌های سنگین وزارت خزانه‌داری آمریکا، جرأت بر قراری ارتباط با بانک‌های ایرانی را ندارند. بر همین اساس پاسخ به انتظارات ایجاد شده در داخل ایران نسبت به رفع تحریم‌ها و حل مشکلات اقتصادی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین اِعمال تحریم‌های جدید و یا اعمال قوانینی در جهت خنثی کردن اثرات رفع تحریم‌ها در کنار سیاست‌ برخی از کشورهای منطقه به منظور کاهش قیمت نفت و عدم توجه به ظرفیت‌های درونی اقتصاد و همچنین عدم اصلاح نظام بانکی، افق روشنی را در به ثمر رسیدن برجام به نمایش نخواهد‌ گذاشت.

آخرین مطالب