آماده سازی چاپ
اندازه قلم :
چاپ
نویسنده :
شناسه خبر : 15524
تاریخ : ۳۰ آذر, ۱۳۹۵
Telegram messages 01 - ترورهای مشهور دیپلمات‌ها در قرن بیستم ترورهای مشهور دیپلمات‌ها در قرن بیستم آنچه در ادامه می آید، فهرستی از ترورهای مشهور دیپلمات‌های دنیا در قرن بیستم است.

🔴1914، سارایوو: آرشیدوک فرانتس فردینان، ولیعهد امپراتوری اتریش. او در این سال به هنگام راندن یک خودروی روباز از سوی یک گروه استقلال طلب صربستانی با شلیک گلوله ترور شد. از این حادثه به عنوان محرک آغاز جنگ جهانی اول یاد می‌شود.

🔴1918، مسکو: ویلهلم فان میرباخ، سفیر آلمان در روسیه. فان میرباخ توسط اعضای حزب انقلابی سوسیالیست‌های چپ در شهر مسکو ترور شد. از این ترور به عنوان تلاشی ناکام برای تحریک یک جنگ میان آلمان و اتحاد شوروی که به تازگی تاسیس شده بود، یاد می‌شود.

🔵1973، خارطوم: کلئو ای. نوئل، سفیر آمریکا در سودان. او در حالی که در مراسمی در محل سفارت عربستان در شهر خارطوم حضور پیدا کرده بود از سوی اعضای گروه شبه نظامی سپتامبر سیاه به اسارت گرفته شده و پس از آن کشته شد.

🔴1972، کانتی اسلیگو، ایرلند: لرد لوئیس مونت باتن، آخرین نائب‌السلطنه هند. وی در سال 1979 هنگام گذراندن تعطیلات در ایرلند در بمب‌گذاری گروه شبه نظامی ارتش جمهوری خواه ایرلند کشته شد. مونت باتن یکی از چهار نفری است که به هنگام منفجر شدن بمب کار گذاشته شده توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند در قایقش کشته شدند. این بمب بلافاصله پس از عزیمت قایق از بندر مولاگمور ایرلند منفجر شد.

🔴1979، لاهه: ریچارد سایکس، سفیر انگلیس در هلند. سایکس در مقابل اقامتگاهش در شهر لاهه با شلیک گلوله کشته شد. ارتش جمهوری خواه ایرلند بعداً مسئولیت این ترور را به عهده گرفت.

🔵1982، اتاوا: آتیلا آلتیکات، وابسته نظامی ترکیه در کانادا. خودروی حامل آلتیکات از سوی اعضای یک گروه شبه نظامی ارمنستانی مورد حمله قرار گرفت. آنها در یک کمین این خودرو را که برای چراغ قرمز ایستاده بود، هدف آتش خود قرار دادند.

***

• منبع: ایسنا

 

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g


© 2018 تمام حقوق این وبگاه برای اندیشکده راهبردی تبیین محفوظ می باشد.