آماده سازی چاپ
اندازه قلم :
چاپ
نویسنده :
شناسه خبر : 24740
تاریخ : ۱۲ اسفند, ۱۳۹۶
121296 1 - ایران، چین و ترکیه در حال ایجاد یک محورِ ضد غربی هستند ایران، چین و ترکیه در حال ایجاد یک محورِ ضد غربی هستند «استیو بَنِن» استراتژیست ارشد سابق رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه مدعی شده که ایران، چین و ترکیه به عنوان سه تمدن باستانی، در حال ایجاد یک محور جدید برای مقابله با غرب هستند.

استراتژیست سابق دونالد ترامپ در کاخ سفید، مصاحبه خواندنی انجام داده و در آن به صراحت نظریه جنجالی «ساموئل هانتیگتون» درباره برخورد تمدن‌ها را تکرار کرده است.

او مدعی شد: «اگر شما به سخنرانی رئیس‌جمهور شی جین پینگ در نشست حزب(کومیست چین) نگاه کنید  از خودتان سوال می‌کنید چرا توجه کافی به این اظهارات نشده است. اگر آنها(دولت چین) در عرض 5 یا 10 سال آینده آنچه که توصیف و بیان کرده‌اند را محقق کنند، به نظر من عملا غیرممکن خواهد شد که ما بتوانیم به قدرت هژمونیک بودن خودمان ادامه دهیم. ما خواب بوده‌ایم و اجازه تحقق این موضوع را به آنها داده‌ایم».

«استیو بَنِن» در مصاحبه با پایگاه «جی کیو»، ابتدا به شدت درباره رشد چین و اهداف بلندپروازنه این کشور علیه آمریکا هشدار داده است.

در این مصاحبه از استراتژیست سابق دونالد ترامپ در کاخ سفید درباره دیدارهایش با «هنری کیسینجر» و مواضع وزیر خارجه اسبق آمریکایی درباره چین سوال شد.

استیو بَنِن جواب داد: «من با او چندین بار دیدار داشته‌ام. او معتقد است که این یک رابطه بلندمدتی است که در آن (آمریکا و چین) به نحوی می‌توانند کار کنند اما من می‌گویم که او یک سازشگر غیرمنطقی است. ما(آمریکا) از 1992 تا زمان انتخاب دونالد ترامپ، به تعطیلات استراتژیک رفتیم اما قدرت‌های بزرگ نمی‌توانند چنین کاری بکنند».

 در ادامه این مصاحبه از بنن درباره نظریات فرانسیس فوکویاما(پایان تاریخ) و ساموئل هانتیگتون(برخورد تمدن‌ها) سوال شد.

خبرنگار سوال کرد:« آیا مرحوم هانتیگتون وقتی که از اهمیت ژئوپولیتیک در قرن 21 و برخورد تمدن‌ها صحبت می‌کرد، درست می‌گفت؟».

استراتژیست سابق ترامپ جواب داد: «بله قطعا درست می‌گفت».

از نظر آقای بنن، «آنچه که ما امروزه داریم می‌بینیم آن است که چین، ایران و ترکیه- سه تمدن باستانی- در کنار هم در حال ایجاد یک محور جدید هستند. این محور در حال مقابله با غرب مسیحی است و بخش عظیمی از اسلام هم در مقابل غرب است».

 

این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع:فارس


© 2018 تمام حقوق این وبگاه برای اندیشکده راهبردی تبیین محفوظ می باشد.