رژیم صهیونیستی با بهره‌گیری از سکوت عربی و همراهی بین‌المللی برای سیطره‌ی کامل بر بیت‌المقدس و سلطه بر مسجدالأقصی تلاش می‌کند اما این اقدامات با واکنش شدید فلسطینی‌های بیت‌المقدس همراه شده است، چیزی که بسیاری آن را سرآغاز انتفاضه‌ی سوم فلسطین می‌دانند. هم‌اکنون بسترهای لازم برای گسترش خیزش ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل گرفته و حوادث بیت‌المقدس نیز خود شاهدی بر این مدعاست.

مقدمه

 

مدتی است که بیت‌المقدس در سایه‌ی سکوت رسانه‌های جهان اسلام و یا مشغولیتشان به تهدید داعش، صحنه‌ی درگیری بین جوانان فلسطینی و پلیس رژیم صهیونیستی است. پرسش اصلی آن است که آیا خیزش کنونی جوانان بیت‌المقدس بسترساز انتفاضه‌ی سوم فلسطین خواهد بود؟ مهم‌ترین یافته‌ی نوشتار حاضر آن است که قیام جوانان بیت‌المقدس می‌تواند مقدمه‌ای برای انتفاضه‌ی سوم فلسطین باشد به شرطی که سیاست تجهیز و تسلیح کرانه‌ی باختری در دستور کار جدی علاقه‌مندان به آرمان فلسطین قرار گیرد، در غیر این صورت این حرکت نیز با سرکوب وحشیانه‌ی رژیم اشغالی به مانند حرکت‌های قبلی در نطفه خفه خواهد شد و تهدیدی جدی علیه این رژیم ایجاد نخواهد کرد.

 

1- سیاست‌های رژیم صهیونیستی؛ فوران خشم مردمی

 

سیاست‌های رژیم صهیونیستی در قتل و کشتار بی‌رحمانه‌ی فلسطینی‌های بیت‌المقدس، گسترش شهرک‌نشینی در این منطقه و سیاست یهودی‌سازی بیت‌المقدس و اعمال محدودیت بر مسلمانان برای ورود به مسجدالأقصی و تلاش برای تخریب آن و نیز اعمال فشارها و محدودیت‌های اقتصادی و مالی بر فلسطینیان بیت‌المقدس به مثابه باروتی بر انبار خشم مردم این منطقه عمل کرده و آن‌ها را به مقاومت علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز و خصمانه‌ی رژیم صهیونیستی واداشته است. در همین راستا شهر قدس پس از ربایش و قتل "محمد ابوخضیر" کودک فلسطینی شاهد یک حرکت گسترده‌ی مردمی است، حرکتی که با شهادت "عبدالرحمن شلودی" جوان فلسطینی بر وسعت آن افزوده شده است. شلودی جوانی فلسطینی بود که سوار بر خودرو به ایستگاه راه‌آهن نور در بیت‌المقدس حمله کرد و یک نوزاد یهودی با تابعیت آمریکایی و یک زن اکوادوری را کشت و 9 نفر دیگر را زخمی نمود. این حرکت شهادت‌طلبانه‌ی جوان فلسطینی پس از آن صورت گرفت که دو دختر فلسطینی ساکن کرانه‌ی باختری توسط یک صهیونیست زیر گرفته شدند. همچنین 24 اکتبر، یک جوان 14 ساله‌ی فلسطینی در کرانه‌ی غربی رود اردن توسط ارتش اسرائیل کشته شد که باعث ناآرامی در منطقه‌ی مسکونی عربی بیت‌المقدس شد. هم‌اکنون نیز درگیری‌های شدیدی بین جوانان بیت‌المقدس و نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی در جریان است.

 

خشم فلسطینی‌ها از سیاست‌های تحقیرآمیز رژیم صهیونیستی ناشی می‌شود. از جمله‌ی این سیاست‌ها تلاش برای کنترل کامل مسجدالأقصی است. کنست اسرائيل در راستای یهودی‌سازی بیت‌المقدس و زمینه‌چینی برای سيطره بر آن و تخریب اين مسجد و ساخت معبد هيکل بر روي ویرانه‌های آن، قصد دارد با تصويب قانون تقسيم زماني و مکاني مسجدالاقصی که پیشنهاد افراط‌گرایان دست راستی یهودی است، به حضور صهیونیست‌ها در اين مسجد مشروعيت بخشد. در صورت تصويب اين قانون، صهیونیست‌ها از حق برابر با مسلمانان در انجام فرایض ديني خود در مسجدالأقصی برخوردار خواهند شد و برنامه‌ی زماني و نيز مکان مشخصي از اين مسجد براي حضور صهیونیست‌ها در آن، در نظر گرفته خواهد شد. اين قانون همچنين برگزاري تظاهرات و اعتراضاتِ فلسطينيان را نيز ممنوع و مجازات‌هایی براي معترضان در نظر گرفته است. در صورت تصویب این طرح، حاکمیت اردن بر مسجدالأقصی سلب شده و این مکان مقدس تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی در می‌آید. رژيم تل‌آویو هم‌اینک دسترسي نمازگزاران مسلمان به مسجدالأقصی در شرق بیت‌المقدس را نیز محدود کرده است. در کنار این، سياست تخريب و تصرف خانه‌های فلسطينيان و تداوم شهرک‌سازی رژيم صهيونيستي در بیت‌المقدس، اعتراض فلسطینی‌ها را به همراه داشته است. اسرائيل بعد از تصويب طرح‌هاي جديد براي ساخت بيش از 2600 واحد مسکوني در شرق بیت‌المقدس، سياست‌هاي توسعه‌طلبانه‌ی خود را شدت بخشيده است. عمده‌ی ساکنان شرق بیت‌المقدس را فلسطينيان تشکيل مي‌دهند. اينک در اين منطقه حدود 500 شهرک‌نشین غيرقانوني در 90 ساختمان زندگي مي‌کنند.

 

2- احیای روح مقاومت مسلحانه در میان فلسطینیان کرانه‌ی باختری

 

پس از تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و مقاومت مردم این منطقه در برابر وحشی‌گری‌های این رژیم که آن را مجبور به عقب‌نشینی از غزه نمود، روحیه‌ی مقاومت مسلحانه در میان فلسطینی‌های بیت‌المقدس و سایر مناطق کرانه‌ی باختری در حال احیاء شدن است. برخلاف ادعاهای محمود عباس که گفته است «انتفاضه‌ی مسلحانه ضرورت ندارد و آنچه در این مرحله اهمیت دارد مقاومت مسالمت‌آمیز و اعمال تحریم‌های فشرده‌ی کالاهای اسرائیلی است... و جنگ سیاسی که رهبران فلسطینی در محافل بین‌المللی وارد آن می‌شوند برای فلسطینیان از تیراندازی و شلیک هوایی مهم‌تر و مفیدتر است»، فلسطینی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تنها راه مقابله با جنایت‌ها و ستم‌های اسرائیل مقاومت است. آن‌هم نه مقاومت مسالمت‌آمیز بلکه مقاومت مسلحانه چراکه تنها راه بازدارندگی رژیم صهیونیستی، مقابله به مثل و استفاده از راهکارهای غیر مسالمت‌آمیز است.

 

شاید به خاطر همین درک و برداشت بود که جوان فلسطینی ناامید از مدارا و مقاومت مسالمت‌آمیز با خودروی شخصی خود به جمعیت اسرائیلی زد و دو نفر را کشت و چندین نفر دیگر را زخمی نمود. تداوم چنین حرکت‌هایی می‌تواند اولاً هراس و وحشت را در دل صهیونیست‌ها انداخته و آن‌ها را نسبت به عواقب کنترل کامل بیت‌المقدس و مسجدالأقصی بیمناک نماید. به خاطر همین نگرانی‌ها بود که برای اولین بار از زمان کشتار ساکنان فلسطینی روستای کفرقاسم در سال ۱۹۵۶ میلادی، یک رئیس رژیم اسرائیل در مراسم یادبود قربانیان این واقعه شرکت کرد. "رووین ریولین"، رئیس رژیم اسرائیل، ۲۶ اکتبر با حضور در این مراسم سالگرد، کشتار ۴۹ فلسطینی توسط نیروهای پلیس مرزی اسرائیل در این روستا را "یک جنایت وحشتناک" خوانده بود. ثانیاً می‌تواند روحیه‌ی جسارت و شهامت را برای مقابله با صهیونیست‌ها در میان فلسطینی‌ها تقویت نموده و خودباوری و اعتماد به توانایی‌های خود و عدم هراس از دشمن را در بین آنان افزایش دهد. نمونه‌ی این را می‌توان در بی‌اعتنایی فلسطینی‌ها به فرمان پلیس بیت‌المقدس مشاهده نمود. در حالی‌که پلیس رژیم صهیونیستی دستور داده بود که در مراسم تشییع جنازه‌ی عبدالرحمن شلودی نباید بیش از 50 نفر از اعضای خانواده‌ی وی شرکت کنند، اما جمعیت زیادی از جوانان فلسطینی در این مراسم حاضر شده و با سردادن شعارهایی علیه صهیونیست‌ها با نیروهای پلیس درگیر شدند، این اقدام‌ها از جسارت و شهامت روزافزون جوانان فلسطینی در مقابله با دشمن صهیونیستی حکایت دارد. با این حال نباید از یاد برد که مردم قدس هزینه‌ی زیادی بابت خیزش کنونی خود داده‌اند؛ چندین شهید، نزدیک به 100 مجروح و بازداشت 900 فلسطینی که از بین آنان 350 نفر تسلیم دادگاه‌های نظامی اسرائیلی شده‌اند. افزون بر این رژیم صهیونیستی در بیت‌المقدس اقدامات سرکوب‌گرایانه‌ی جمعیِ دیگری را نیز مانند تحمیل جریمه و مالیات، ممانعت از ورود نمازگزاران به مسجدالأقصی و تشدید فشار بر اقتصاد شهر علیه فلسطینیان در پیش گرفته است.

 

3- بررسی امکان آغاز انتفاضه‌ی سوم در فلسطین

 

رژیم اسرائیل در سطوح امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مجازات و تنبیه‌های شدیدی را علیه فلسطینیان وضع کرده تا مانع از گسترش موج اعتراضات فلسطینی‌های بیت‌المقدس به سایر مناطق کرانه‌ی باختری شود اما با این‌حال کارشناسان و تحلیل‌گران اسرائیلی نسبت به وقوع انتفاضه‌ی فراگیر در کل فلسطین به مقامات اسرائیلی هشدار داده‌اند. "عاموس هرئیل" تحلیل‌گر اسرائیلی در این باره می‌گوید: «درگیری‌های چند ماه اخیر در قدس انتفاضه‌ای محلی است که در صورت عدم برنامه‌ریزی جدی برای مهار آن منجر به روشن شدن آتش انتفاضه‌ی گسترده در مناطق مختلف فلسطینی خواهد شد». تجاوزهای رژیم اشغالگر صهیونیستی و تداوم شهرک‌سازی‌ها و نیز فشارهای روزافزون بر مردم بیت‌المقدس جز بر انباشت خشم ملت فلسطین نمی‌افزاید و هم‌اکنون هر فلسطینی درونش یک انقلاب است. نیروهای اشغالگر با قتل، بازداشت، تبعید و تخریب منازل و صدها تجاوز دیگر، تمامی خطوط قرمز فلسطینیان را زیر پا گذاشته‌اند. اینجاست که جوانان فلسطینی خشم خود را ولو با سنگ نسبت به اقدامات اشغالگران نشان می‌دهند. سنگ هرچند طی سال‌های اخیر در حفظ هویت فلسطینی و غیریت‌سازی و به عنوان وسیله‌ای جهت مقاومت علیه تجاوزگری‌های اسرائیل نقش مهمی داشته است، اما فاقد توان بازدارندگی بالایی برای ممانعت از تجاوزهای اسرائیل علیه فلسطینی‌ها بوده و ضرورت دارد که فلسطینیان بیت‌المقدس و کرانه‌ی باختری هرچه سریع‌تر به سلاح‌های جنگی مجهز شده تا بتوانند از خود در برابر رژیم اسرائیل دفاع کرده و تهدیدهای وجودی را متوجه اسرائیل نمایند. حوادث کنونی بیت‌المقدس و کرانه‌ی باختری نشان می‌دهد که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های لازم برای خیزش علیه رژیم صهیونیستی درون مرزهای 67 شکل گرفته، آنچه لازم است صورت گیرد بررسی شیوه‌ها و راهکارهای عملی و اجرایی تسلیح فلسطینیان است، در غیر این صورت بعید است که حرکت کنونی، تهدیدی جدی علیه رژیم اشغالگر به وجود آورد.

 

جمع‌بندی

 

رژیم صهیونیستی با بهره‌گیری از سکوت عربی و همراهی بین‌المللی برای سیطره‌ی کامل بر بیت‌المقدس و سلطه بر مسجدالأقصی تلاش می‌کند اما این اقدامات با واکنش شدید فلسطینی‌های بیت‌المقدس همراه شده است، چیزی که بسیاری آن را سرآغاز انتفاضه‌ی سوم فلسطینی می‌دانند. هم‌اکنون بسترهای لازم برای گسترش خیزش ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی شکل گرفته و حوادث بیت‌المقدس خود شاهدی بر این مدعاست، اما برای آنکه چنین امری به واقعیت بپیوندد نیاز است تا با یک برنامه‌ریزی صحیح راه‌های تسلیح کرانه‌ی باختری و بیت‌المقدس هرچه سریع‌تر عملی گردد.