در نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه مان‌موث امریکا که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد، ۴۱ درصد معتقدند ایران دستاورد بیشتری از مذاکرات داشته است، در حالی که فقط 14 درصد می‌گویند امریکا از این مذاکرات سود برده است.

این نظرسنجی که دانشگاه مان‌موث امریکا انجام داد و نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد، حکایت از آن دارد که ۴۱ درصد معتقدند ایران دستاورد بیشتری از مذاکرات داشته است در حالی که فقط ۱۴ درصد می‌گویند امریکا از این مذاکرات سود برده است.

 

همچنین، تقریبا دو سوم (۶۷ درصد) از افرادی که خود را جمهوری‌خواه و ۲۳ درصد از افرادی که خود را دموکرات می‌نامند، گفتند که ایران دستاوردی بیشتر از آنچه که می‌خواست، حاصل کرده است. کمی بیش از ۲ نفر از هر ۱۰ امریکایی (۲۳ درصد) هم گفتند نتیجه مذاکرات برای ایران و امریکا متقابلا سودمند بوده است.

 

در پاسخ به این پرسش که آیا کنگره جمع‌بندی نهایی را تائید خواهد کرد، ۴۱ درصد ابراز تردید کردند، ۲۷ درصد بر لزوم تایید کنگره تاکید کردند و ۳۲ درصد هم خواستار مخالفت کنگره با آن شدند.

 

پاتریک موری، مدیر نظرسنجی مان‌موث در یک نشست خبری گفت: «مردم امریکا مجاب نشده‌اند که کنگره باید این طرح را رد کند، اما نمی‌توانند تردید‌های خود را نسبت به این که ایران دست بالا را دارد، نادیده بگیرند.»

 

این نظرسنجی از ۸ تا ۱۱ مرداد با استفاده از تلفن از هزار و ۲۰۳ شهروند امریکایی انجام شد.

 

ایران و شش قدرت جهانی شامل امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به اضافه آلمان پس از ماه‌ها مذاکره سرانجام ۲۳ تیر در وین به جمع‌بندی هسته‌ای رسیدند. کنگره آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است، تا ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) فرصت دارد درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای رای‌گیری و نظر موافق یا مخالف خود را اعلام کند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است در صورت مخالفت نمایندگان با جمع‌بندی، رای کنگره را وتو خواهد کرد.

 

لازم به ذکر است که گزارش مبسوط این نظرسنجی، به پیوست همین مطلب و در قالب pdf، در دسترس خوانندگان گرامی قرار گرفته است.

***

منبع: خبرگزاری موسسه مطالعات آمریکا