هافینگتون پست: عربستان از حمله‌ی اسرائیل به غزه حمایت می‌کند

دست‌های زیادی پشت حمله‌ی اسرائیل به نوار غزه وجود دارد. اظهارات جان کری مبنی بر حق اسرائیل در دفاع از خود نشان داد که آمریکا نسبت به سرکوب حماس توسط ارتش اسرائیل چندان بی‌میل نیست. نتانیاهو به غیر از آمریکا، حمایت اصلی برای حمله به غزه را از عربستان به عنوان دومین متحد اعلام نشده‌ی خود دریافت کرد.

رژیم صهیونیستی در حمله به نوار غزه علاوه بر آمریکا با عربستان سعودی نیز همکاری اطلاعاتی زیادی داشته و حمایت این کشور را در کنار خود دیده است.

به نقل از هافینگتون پست: دست‌های زیادی پشت حمله‌ی اسرائیل به نوار غزه وجود دارد. اظهارات جان کری مبنی بر حق اسرائیل در دفاع از خود نشان داد که آمریکا نسبت به سرکوب حماس توسط ارتش اسرائیل چندان بی‌میل نیست. نتانیاهو به غیر از آمریکا، حمایت اصلی برای حمله به غزه را از عربستان به عنوان دومین متحد اعلام نشده‌ی خود دریافت کرد.

حمله به غزه پس از دیدار با مقامات عربستانی صورت گرفت. شاول موفاز، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی پس از آنکه اعلام کرد اسرائیل باید نقش عربستان و امارات را در غیرنظامی کردن حماس مشخص کند، بر همکاری دو طرف صحه گذاشت. وی در پاسخ به این سؤال که منظورش از این جمله چه بوده گفت که حمایت‌های مالی عربستان و امارات باید پس از خلع سلاح حماس برای بازسازی غزه مورد استفاده قرارگیرد.

آموس گیلاد یکی از افراد مهم در وزارت جنگ اسرائیل در این باره گفت: «همه چیز مخفی است. اما همکاری امنیتی ما با مصر و کشورهای حوزه‌ی خلیج منحصر به فرد است. این بهترین دوره‌ی روابط دیپلماتیک با اعراب است.»

مقامات اطلاعاتی اسرائیل و عربستان پیوسته با یکدیگر دیدار می‌کنند. هر دو طرف در موضوع ایران با یکدیگر هم عقیده بوده و بر استفاده از حریم هوایی عربستان برای حمله به ایران و انهدام تأسیسات هسته‌ای توافق دارند. شایعات زیادی مبنی بر حمایت عربستان از کمپین‌های گران‌قیمت اسرائیل مطرح شده است. علت همکاری نزدیک اسرائیل و عربستان ترس آن‌ها از همسایگان خود و همچنان داشتن متحدانی یکسان چون آمریکا و انگلیس است.

***

* منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال دیدگاه