نیمی از سلاح‌های شخصی دنیا در اختیار آمریکایی‌ها/ هر روز یک جنایت با اسلحه

تیراندازی اخیر در لاس‌وگاس که به مرگ ۵۹ شهروند آمریکایی انجامید، توجه رسانه‌ها را به آمار تامل‌برانگیز جنایت با اسلحه‌های شخصی در آمریکا جلب کرده است.

یک پایگاه خبری آمریکایی با ارائه آمارها و ارقام مستند، به بررسی ابعاد مختلف تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا با توجه به حادثه روز دوشنبه در شهر «لاس‌وگاس» پرداخته است. 

«ووکس‌نیوز» با اشاره به قانون آزادی حمل سلاح در این کشور که یکی از دلایل وقوع تیراندازی‌های جمعی دانسته می‌شود نوشته است: «در بحث پیرامون سلاح، آمریکا کشوری بی‌بدیل است.»

مطابق این گزارش، آمریکا یکی از معدود کشورهایی است که در آن حق حمل سلاح در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. این کشور در میان کشورهای توسعه‌یافته پرخشونت‌ترین آنها است، که این موضوع تا حد زیادی در سهولت دسترسی شهروندان به سلاح ریشه دارد. 

جداول زیر به ارائه آمارهای مختلف درباره تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا پرداخته‌اند. 

1)- نرخ قتل با سلاح گرم در آمریکا شش برابر کانادا و تقریباً 16 برابر آلمان است.

در جدول زیر، تعداد حوادث قتل با سلاح گرم به تفکیک کشورها، بر حسب میلیون نفر نمایش داده شده است. داده‌ها مربوط به سال 2012 هستند. 

این جدول نشان می‌دهد که آمریکا از حیث تعداد وقوع قتل با سلاح‌های گرم نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته پیشتاز است. دلیل این امر چیست؟ بررسی‌های گسترده انجام‌شده توسط دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که پاسخ بسیار ساده است. آمریکا از لحاظ مالکیت سلاح توسط شهروندان آمار بسیار بالاتری نسبت به سایر کشورها دارد.

2) آمریکا محل سکونت 4.4 درصد جمعیت دنیا است، در حالی که شهروندان آمریکایی مالک نزدیک به نیمی از سلاح‌هایی در دنیا هستند که در اختیار شهروندان است.

 

 

3) بعد از تیراندازی دبستان «سندی‌هوک» در سال 2012، بیش از 1500 تیراندازی به سمت جمعیت (تیراندازی کور) در آمریکا به وقوع پیوسته‌ است. 

در دسامبر سال 2012، یک جوان مسلح 20 ساله بعد از تیراندازی در دبستانی در شهر «نیوتاون» در ایالت «کانکتیکات»، بیست کودک، شش بزرگسال و خودش را به قتل رساند. از آن زمان به بعد دست‌کم 1518 تیراندازی جمعی به وقوع پیوسته‌اند که در آنها بیش از 1715 نفر کشته شده و 6089 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این داده‌ها توسط وب‌سایت «Gun Violence Archive» فراهم‌ شده‌اند که از سال 2013 تیراندازی‌های با تلفات انبوه را رصد کرده است. اما از آنجا که بعضی از تیراندازی‌ها گزارش نمی‌شوند، ممکن است آمار واقعی تلفات ممکن است بیشتر از این باشد.

4) به طور متوسط در هر روز در آمریکا بیش از یک تیراندازی با تلفات انبوه اتفاق می‌افتد.

در جدول بالا تیراندازی‌های مربوط به یک سال (2015) رصد شده است. این اطلاعات نشان می‌دهند که ظرف 336 روز در این سال، 355 تیراندازی کور انجام شده است.

5) تیراندازی‌های سال جاری، 80 کشته و 508 زخمی بر جای گذاشته است. 

مطابق آمارهایی که مجله تایم فراهم کرده، در تیراندازی‌هایی که از آغاز سال 2017 تاکنون در آمریکا به وقوع پیوسته، دست‌کم 80 نفر کشته و 508 نفر زخمی شده‌اند. 

آمار کل نفرات کشته شده در تیراندازی‌ها در سال 2016 دست‌کم 71 کشته و 83 زخمی بود. این رقم در سال 2015، 46 کشته و 43 زخمی بود. 

 

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: فارس

پیوند وبگاه اصلی:

https://www.vox.com/policy-and-politics/2017/10/2/16399418/us-gun-violence-statistics-maps-charts

ارسال دیدگاه