آنچه تا کنون از راهبرد جامع ترامپ درباره ایران می‌دانیم

کلیه محورها و موضوعاتی که در روزهای گذشته در رسانه‌های مختلف بین‌المللی درباره راهبرد جامع ترامپ ضد ایران منتشر شده‌اند را در این گزارش بخوانید.

رسانه‌های بین‌المللی در روزهای گذشته به طور گسترده درباره راهبرد جامعی که قرار است «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز 12 اکتبر درباره ایران اعلام کند، گزارش داده و جزئیات متنوعی درباره آن منتشر کرده‌اند. 

این گزارش‌ها علی‌رغم اشتراک در نکات اصولی و محوری با یکدیگر، در ارائه برخی نکات ظریف و تازه با یکدیگر متفاوت بوده‌اند. 

 به فاصله کوتاهی بعد از انتشار اخبار مربوط به این موضوع در رسانه‌های غربی، نکات جدید آنها را به اطلاع مخاطبان محترم رسانده است. در این گزارش، به جمع‌بندی کلیه محورها و موضوعاتی که در رسانه‌های مختلف منتشر شده‌اند پرداخته‌ایم.با کلیک بر روی نام هر رسانه، می‌توانید جزئیات بیشتر آن خبر را مطالعه بفرمایید. 

وبگاه «پولیتیکو»:

 ?  تیم کاخ سفید که مأموریت انجام بررسی‌های ایران به سرپرستی «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را بر عهده داشته بعد از  چند ماه تلاش راهبردی در خصوص ایران تدوین کرده که مورد موافقت تمامی اعضای تیم امنیت ملی آمریکا قرار گرفته است. 

 ?در بخش برجام، این طرح پیشنهادی خواستار آن است که ترامپ در گزارش جدید به کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نکند، اما با انجام رایزنی‌هایی با کنگره از بازگشت تحریم‌های رفع‌شده به موجب برجام علیه ایران جلوگیری کند. 

? انتظار می‌رود بعد از اقدام ترامپ برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام، مقام‌های دولت وی قانونگذاران جمهوری‌خواه را برای بازنگرداندن تحریم‌ها علیه تهران تحت فشار قرار دهند. 

?مقام‌های دولت ترامپ در عوض تلاش خواهند کرد با دادن وعده تشدید فشارها علیه ایران به نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره اطمینان خاطر داده و حمایت آنها را جلب کنند. 

? انتظار می‌رود سیاست جدید طرح‌هایی برای مقابله با گروه‌های تحت حمایت ایران از جمله گروه حزب‌الله لبنان را شامل شود. 

? سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز زیر ذره‌بین قرار خواهد گرفت و دولت ترامپ برای اولین بار آن را به عنوان «سازمان تروریستی» اعلام خواهد کرد. 

شبکه خبری بلومبرگ: 

? محور اصلی راهبرد جدید ترامپ در قبال ایران را اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تشکیل می‌دهد. 

?طرح جدید به علاوه مقابله با شبکه‌های ایران در داخل آمریکایی لاتین، برنامه موشکی این کشور، مسائل حقوق بشر و حمایت ایران از گروه‌هایی مانند حزب‌الله را شامل خواهد شد.

? یکی از بخش‌های این راهبرد که اعلام نخواهد شد، افزایش فعالیت‌های اطلاعاتی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های مورد حمایت ایران مانند حزب‌الله در منطقه خاورمیانه را شامل می‌شود. 

?«مایک پامپئو»، رئیس سیا از همین حالا اختیارات جدیدی برای مقام‌های اطلاعاتی آمریکا در نظر گرفته تا آنها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را رصد کرده و علیه آنها عملیات انجام دهند. این برنامه‌ها شامل برخی عملیات‌های روان‌شناختی مانند انتقال پول‌ به حساب‌های مخفیانه مأموران ایرانی می‌شود؛ چنین اقدامی ممکن است باعث ایجاد این برداشت شود که این مأموران در حال همکاری با کشورهای خارجی هستند. 

آسوشیتدپرس:

? ترامپ احتمالاً روز 12 اکتبر (20 مهر) تصمیم خود در قبال برجام را اعلام می‌کند. وی در این سخنرانی برجام را خلاف منافع امنیت ملی ایالات متحده توصیف می‌کند تا تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت برجام به کنگره محول شود.

واشنگتن‌پست:

? دولت ترامپ با قانونگذاران آمریکا درباره تصویب طرحی برای «تقویت» توافق هسته‌ای رایزنی کرده است. واشنگتن‌پست نوشته این همان رویکرد «ترمیم» یا «لغو» برجام است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از آن حمایت کرده است. 

سی‌ان‌ان: 

? «هربرت ریموند مک‌مستر» به تلویح گزارش‌های پیشین درباره اینکه او راهبرد ترامپ برای عدم صدور تأییدیه برجام را طراحی کرده، رد کرد. 

پولیتیکو: 

? راهبرد جدید ترامپ علیه ایران شامل مفادی برای مقابله با حزب‌الله است که مواردی مانند در نظر گرفتن جایزه‌های نقدی برای دستگیری اعضای حزب‌الله، تشدید فعالیت‌های اطلاعاتی و اجرایی علیه این گروه و همراه کردن متحدان آمریکا برای تضعیف شبکه‌های حزب‌الله در دنیا را شامل می‌شود. 

بلومبرگ:

? در صورت عدم تأیید پایبندی ایران به برجام توسط ترامپ، سنای آمریکا از آرای کافی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران برخوردار نیست. 

سی‌بی‌اس‌نیوز: 

? سفیران کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در واشنگتن، چند روز پیش در دیدار با نمایندگان کنگره آمریکا تأکید کردند با آنکه اروپا خواستار حفظ توافق برجام است تمایل دارد افزایش نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد بررسی قرار دهد. 

فایننشال‌تایمز: 

? راهبرد جدید ترامپ، افزایش «عملیات سری علیه ایران و نائبان آن» را شامل خواهد شد.

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

منبع: فارس

 

ارسال دیدگاه