حزب‌الله حامی عزت لبنان

سخنرانی سید حسن نصرالله، به مناسبت روز اربعین و درباره استعفای حریری، حاوی نکات قابل تاملی برای تحلیل‌گران بود. سید حسن نصرالله در این سخنرانی همه‌ی خطاها را متوجه عربستان سعودی کرد و به نوعی سعد حریری را از عملی که انجام داده است، تبرئه کرد. او گفت: «سعودی باید با نخست وزیر لبنان با احترام برخورد می‌کرد و اهانت به او اهانت به تمام ملت لبنان است.»

 

⬅️ سخنرانی سید حسن نصرالله، به مناسبت روز اربعین و درباره استعفای حریری، حاوی نکات قابل تاملی برای تحلیل‌گران بود. سید حسن نصرالله در این سخنرانی همه‌ی خطاها را متوجه عربستان سعودی کرد و به نوعی سعد حریری را از عملی که انجام داده است، تبرئه کرد. او گفت: «سعودی باید با نخست وزیر لبنان با احترام برخورد می‌کرد و اهانت به او اهانت به تمام ملت لبنان است.» سید حسن نصرالله پیش‌تر نیز در سخنرانی خود به مناسبت پیروزی‌ها در جرود عرسال، وقتی ترامپ در دیدار با سعد الحریری، حزب‌الله را متهم به تروریسم کرده و حریری از حزب‌الله دفاع نکرده بود، گفت: «به اظهارات ترامپ به علت تسهیل [فعالیت‌های] هیئت نمایندگی لبنان و به سختی نیفتادن آن‌ها پاسخ نخواهم داد.» از سوی دیگر دبیرکل حزب‌الله، تحرکات خصومت آمیز عربستان را ضد کل مردم لبنان و نه صرفا حزب‌الله قلمداد کرد و گفت حتی اگر ما با المستقبل دشمن هم باشیم، این ارتباطی به عربستان ندارد.

⬅️ نکات پیش‌گفته نشان می‌دهد که سیدحسن نصرالله با وجود اختلافات سیاسی با برخی از گروه‌ها و احزاب لبنانی، در مقابل دشمن از وحدت ملی لبنان دفاع می‌کند. نصرالله بخشی از هویت حزب‌الله را ذیل هویت ملی تعریف کرده است و از این منظر، می‌کوشد عزت ملی لبنان را پیگیری کند. چنین امری، اهداف دیگر حزب‌الله را نیز محقق می‌سازد.

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی ? اندیشکده راهبردی تبیین?

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه