معرفی یگان جاسوسی 8200 اسراییل

واحد 8200 یکی از واحدهای نظامی اسراییل بوده که در ضربه زدن به کشورهای منطقه غرب آسیا به‌ویژه ایران و سوریه فعالیت دارد.

یکی از واحدهای نظامی که در ضربه زدن به کشورهای منطقه غرب آسیا به‌ویژه ایران و سوریه فعالیت دارد؛ واحد 8200 است که از نخبگان ارتش اسراییل تشکیل‌شده و بازوی جاسوسی رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا به شمار می‌آید. این واحد از منتخب مهم‌ترین اندیشمندان و فناوری اطلاعات استفاده می‌کند و جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های اینترنتی و جاسوسی داده‌های شهروندان از ویژگی‌های این واحد ویژه سایبری-نظامی اسرائیل است.
این واحد در چارت سازمانی سایبری ارتش اسراییل، زیر نظر سازمان AMAN است و به‌عنوان واحد جمع‌آوری اطلاعات، فعالیت می‌کند. حال این جمع‌آوری اطلاعات، به‌صورت جاسوسی سیگنال یا همان «Signal Intelligence» صورت می‌گیرد. از وظایف دیگر آن، رمزگشایی، اطلاعات رمزنگاری‌شده است.

ویژگی واحد 8200
«واحد 8200» در ارتش اسراییل، در دهه 50 میلادی با کمک تجهیزات ایالات‌متحده آمریکا راه‌اندازی و دو سال بعد در مقر دائمی خود در منطقه‌ای واقع در شمال «تل‌آویو» مستقر شد. گفته می‌شود «واحد8200» بزرگ‌ترین واحد در ارتش اسراییل ازنظر تعداد نیروها است.

نقش واحد 8200 در جنگ شناختی
اسرائیل از سال 2003 تاکنون هزاران نفر از دانش آموزان دبیرستان‌ها را در این واحد به کار گرفته بود؛ کاری که در آن زمان سروصدای زیادی در مورد دلیل جذب این تعداد نیرو و ماهیت مأموریتی که به آنان داده می‌شود، ایجاد کرد. بااین‌حال، موضوع یادشده همچنان مبهم باقی ماند و رسانه‌های اسرائیلی از کنکاش در این خصوص منع شدند تا اینکه در مدتی پیش، اطلاعاتی در مورد این واحد افشا شد.
اطلاعات حاکی از این بود، کسانی که به واحد مزبور جذب شده، «بزرگ‌ترین ارتش سایبری» برای رواج اندیشه‌های صهیونیستی، نفوذ در جهان عرب و مسموم کردن فرهنگ و تفکرات آنان، ضربه زدن به ارزش‌های اخلاقی، انسانی و عقیدتی، را تشکیل داده‌اند.
تشریح تفصیلی فعالیت‌های واحد 8200


1- شنود و مانیتورینگ

روزنامه لوموند دیپلماتیک در سال 2010 فاش ساخت: «واحد 8200 در صحرای «نگو»، پایگاه عظیمی را استقرار داده است. مسئولیت این شبکه وسیع اطلاعاتی، شنود و مانیتورینگ تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها و مانند آن است. طیف این جاسوسی، از هرکجای دنیا مانند آفریقا، غرب آسیا و حتی اروپا را شامل می‌شود. حتی کشتی‌ها در دریا نیز از دسترس این پایگاه خارج نیستند. واحد 8200 همه سفارت‌خانه‌های اسرائیل در کشورهای مختلف جهان را رصد می‌کند و از جت‌های مجهز شرکت آمریکایی «گلف استریم» برای عملیات‌های جاسوسی خود بهره می‌گیرد.
 
 

معرفی واحد 8200 اسراییل

پایگاه شنود واحد 8200 در صحرای نگو

یکی از اقداماتی که واحد 8200 انجام داد مشارکت در انتشار ویروس استاکس‌نت در صنایع هسته‌ای کشورمان بود و منابع رسانه‌ای اعتقاددارند این اقدام با تعامل دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

2- انتشار ویروس استاکس‌نت در تأسیسات هسته‌ای ایران
نشریه تلگراف دراین‌باره می‌نویسد: «همان‌طور که در کتاب استر، یهودیان حمله‌ای پیش‌دستانه به تحریک ملکه استر برضد ایرانیان انجام دادند، اسراییل نیز ایران را بارها به انجام چنین حملاتی علیه تأسیسات هسته‌ای این کشور تهدید کرده است. رالف لانگنر (Ralf Langner) محقق آلمانی می‌گوید واحد 8200 اسراییل با نفوذ به کامپیوترهای نیروگاه اتمی بوشهر، بدافزار استاکس‌نت را وارد این سیستم‌ها کرد. کارشناسان پس از ماه‌ها تحقیق روی این بدافزار که سیستم‌های ساخت شرکت زیمنس آلمان در سراسر جهان را آلوده کرده بود، این احتمال را مطرح کرد‌ند که این ویروس از طریق یک فلش مموری توسط یکی از مهندسان روس شاغل در نیروگاه بوشهر به این سیستم‌ها وارد شد.

3-   هدف واحد 8200 اسراییل
هدف واحد 8200 اسراییل کامل کردن اطلاعاتی است که از طریق جاسوسان می‌رسد و بر سه اصل از اصول اطلاعاتی یعنی رصد، شنود و خرابکاری بنا شده است.
علاوه اینکه واحد مذکور از پهپاد نیز برای اجرایی کردن طرح‌های خود استفاده می‌کند، «دان حالوتس» فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در همین زمینه اعتراف کرد در تمام ترورهایی که در کرانه باختری و نوار غزه انجام شد از این پهپادها استفاده شده است.
درمجموع واحد 8200 اسراییل وابسته به وزارت دفاع و ارتش اسراییل بوده و در انتشار ویروس استاکس‌نت در تأسیسات هسته‌ای کشورمان، حمله هوایی به تأسیسات اتمی دیرالزور و استقرار تجهیزات استراق سمع در غزه نقش داشته است.
معرفی C4I؛ یگان پردازش از دور اسراییل (نام عبری آن: Heyl HaTikshuv)
یگان C4I یا یگان پردازش از دور، یگان پشتیبانی جنگی ارتش اسراییل است و در ماه مارس سال ۲۰۰۳ تشکیل شد. این یگان تحت امر بخشی است که قبلاً مدیریت خدمات رایانه‌ای (Computer Service Dictorate) نام داشت.. این واحد زیر نظر IDF یا همان ارتش اسراییل فعالیت می‌کند و در چارت سازمانی، در کنار سازمان «AMAN» یا همان اطلاعات نظامی ارتش اسراییل قرار دارد و واحد 8200 شاخه‌ای مجزا از C4I است.
نکته مهم این است که C4I واحد صرفاً مدیریتی نیست و یک یگان مخصوص پردازش از دور است که وظایف آن به شرح ذیل است:

وظایف این واحد:

•    پردازش ارتباطات ارتش اسراییل
•    ساخت و راه‌اندازی زیرساخت‌های پردازش از دور ارتش اسراییل
•    انتشار دستورالعمل‌های فنی در زمینه‌ی فرکانس‌ها
•    دفاع سایبری برای ارتش اسراییل.
•    دفاع از شبکه‌ها و سامانه‌های فناوری اطلاعات
بخش‌های مختلف واحد C4I
•    سازمان دفاع سایبری که مسئول کنترل حملات سایبری به سامانه‌های ارتش اسراییل است.
•    مدرسه‌ آموزش مسائل مختلف سایبری
•    بخش جنگ الکترونیک

ارسال دیدگاه