محمود عباس در دو راهی پذیرش یا رد «محمد دحلان»

جریان اصلاح‌طلب دموکراتیک به رهبری محمد دحلان، در پیامی به کمیته مرکزی جنبش فتح، خواهان پایان دادن به اختلافات گذشته با هدف متحد کردن این جنبش شده و منابعی از این جریان نیز خواستار شرکت در انتخابات با یک لیست مشترک همراه فتح هستند.

♦️ محمود عباس در دو راهی پذیرش یا رد «محمد دحلان»

#تحلیل_کوتاه

🔹 جریان اصلاح‌طلب دموکراتیک به رهبری محمد دحلان، در پیامی به کمیته مرکزی جنبش فتح، خواهان پایان دادن به اختلافات گذشته با هدف متحد کردن این جنبش شده و منابعی از این جریان نیز خواستار شرکت در انتخابات با یک لیست مشترک همراه فتح هستند.

🔸 این جریان که در نتیجه اختلافات محمد دحلان رهبر آن، با عباس و متهم شدن او به اختلاس، از جریان فتح کنار گذاشته شده است برای بازگشت به عرصه سیاسی فلسطین روی انتخابات حساب ویژه باز کرده است.

🔸 اما علاوه بر اختلاف سیاسی عباس با دحلان یک مانع قانونی و قضایی نیز در این مسیر وجود دارد. مطابق قانون انتخابات فلسطین (۲۰۰۷)، نامزدها باید گواهی عدم محکومیت از سوی دادگاه ارائه کنند. اما دحلان متهم به اختلاس بوده و به صورت غیابی محکوم به ۳ سال حبس شده است.

🔸بنابراین جریان دحلان که از حمایت قوی برخی کشورهای عربی مخصوصاً امارات برخوردار است به این کشورها متوسل خواهد شد تا بر محمود عباس فشار آورده تا اختلافات با دحلان را حل کرده و به جریان او اجازه دهد با فهرستی مشترک همراه فتح در انتخابات شرکت کند.

🔸در این راستا گفته شده است رؤسای اطلاعات مصر و اردن در این خصوص با عباس دیدار کرده و از او خواستند که قبل از انتخابات، فتح را متحد کرده و برای مقابله با حماس با لیست یکپارچه‌ای در انتخابات شرکت کند.

✅ محمود عباس اکنون بر سر این دو راهی‌ است که با توجه به اینکه دحلان مخصوصاً به واسطه حمایت برخی کشورهای عربی، رقیبی جدی برای او در تصدی ریاست تشکیلات است مانع حضور او و جریانش در انتخابات شود یا برای غلبه بر حماس در انتخابات شورای قانونگذاری او را بپذیرد.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿

▫️@Tabyincenter

ارسال دیدگاه