چرا تشکیلات خودگردان فلسطین در قبال جنگ غزه سکوت کرده است؟ 

🔸 اندیشکده «میدل‌ایست آی» در گزارشی به قلم «عونی الماشنی» به نقش تشکیلات خودگردان فلسطین در طول جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه پرداخته که خلاصه آن به شرح زیر است:

🔹 تشکیلات خودگردان فلسطین در طول جنگ تاکنون به طور قابل‌توجهی غایب بوده است. سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) نیز در دوره محمود عباس به یک نهاد فرعی تشکیلات خودگردان تبدیل شده است. ساف بین رهبری مقاومت مسلحانه و ایستادن منفعلانه (مانند تشکیلات خودگردان) گزینه‌های زیادی داشت که می‌توانست انجام دهد.

🔹 از نظر نویسنده تشکیلات خودگردان احتمالاً چنین پیش‌بینی می‌کرد که این وضعیت به حذف حماس به عنوان نیروی نظامی یا قدرت حاکم در غزه منجر خواهد شد و به همین دلیل با اتخاذ موضع «بی‌طرفی منفی» منتظر نتیجه ماند تا بتواند بعداً کنترل غزه و بازسازی آن را با کمک‌های مالی فراوان بر عهده بگیرد.

🔹 نویسنده در ادامه می‌افزاید تشکیلات خودگردان توانایی توقف جنگ را نداشت و فراخوان‌های آن برای پایان دادن به جنگ، اغلب تبلیغاتی بوده و به اقدامات سیاسی منجر نشد. از سوی دیگر، این تشکیلات به محور کشورهای اردن، مصر، عربستان، و امارات متمایل است که جنگ را یک شر ضروری می‌دانند، به خصوص اگر منجر به پایان حکومت حماس در غزه شود.

🔹 تشکیلات خودگردان در واقع قبل از جنگ غزه در همین محور قرار داشت، اما با استفاده از روابط خود با روسیه و چین به عنوان اهرم فشار، مانورهای زیرکانه‌ای برای تحت فشار قرار دادن ایالات متحده انجام داد اما نمی‌تواند از طریق چنین تاکتیک‌هایی فشار قابل‌توجهی را اعمال کند.

🔹 «الماشنی» به این نکته اشاره می‌کند که پرهیز از برگزاری انتخابات توسط تشکیلات خودگردان باعث کاهش مشروعیت آن در نظر نیروهای خارجی شده است. در چنین لحظه تاریخی، سوگیری تشکیلات خودگردان، به ویژه با توجه به خصومت آشکار واشنگتن نسبت به آرمان‌های مردم فلسطین، جایگاه جهانی آن را تضعیف کرده است.

🔹 نویسنده به این موضوع نیز اشاره می‌کند که بنیامین نتانیاهو و دولت راست‌افراطی او تشکیلات خودگردان را جایگزینی قابل قبول نمی‌دانند، زیرا این تشکیلات متحد در کرانه باختری و غزه می‌تواند تهدیدی سیاسی برای حکمرانی آنها و گام مهمی به سوی تشکیل کشور فلسطین باشد.

🔹 شعار تشکیلات خودگردان «نوسازی‌شده»، جایگزین ترجیحی آمریکا به جای برگزاری انتخابات دوره‌ای است، البته به شرط این که این نوسازی با سیاست‌های واشنگتن هماهنگ شود. این موضوع تشکیلات خودگردان را تابع موضع ایالات متحده و در عمل تابع موضع اسرائیل می‌کند.

🔹 نویسنده در پایان چنین می‌نویسد که در طول حدود هشت ماه جنگ در غزه، اهداف اسرائیل مکرراً خنثی شده است؛ به استثنای کشتار بی‌رحمانه هزاران فلسطینی بیگناه. حماس ممکن است هرگز مانند قبل بر غزه حکمرانی نکند اما در تعیین تحولات آینده دست برتر را خواهد داشت.

☘️ اندیشکده راهبردی تبیین🌿
(https://www.middleeasteye.net/opinion/gaza-war-palestinian-authority-silent-why)

ارسال دیدگاه