تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا؛ اهداف و پیامدها

در چند روز گذشته یک طرح ضد ایرانی در محافل آمریکایی مطرح شده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می‌دهد. در چارچوب این طرح ایالات متحده آمریکا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که طبق قانون اساسی یکی از ارکان نظامی و دفاعی کشور است را در لیست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا وارد خواهد کرد.

♦️تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا؛ اهداف و پیامدها

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

📝 در چند روز گذشته یک طرح ضد ایرانی در محافل آمریکایی مطرح شده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می‌دهد. در چارچوب این طرح ایالات متحده آمریکا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که طبق قانون اساسی یکی از ارکان نظامی و دفاعی کشور است را در لیست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا وارد خواهد کرد.

📝 بحث تروریستی خواندن سپاه توسط ایالات متحده آمریکا اولین بار در شهریور 1396 مطرح شد که در آن مقطع زمانی با تصویب قانون ضد ایران، روسیه و کره شمالی موسوم به کاتسا، مسکوت گذاشته شد.

❓سؤالی که وجود دارد این است که دولت ایالات متحده آمریکا از طرح مجدد این موضوع چه اهدافی را دنبال می‌کند و این اقدام چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟

💡تحلیل و ارزیابی

1- نخست باید دانست که وزارت خزانه‌داری آمریکا قبلاً مجموعه کاملی از تحریم‌ها را علیه اعضا و نهادهای زیرمجموعه سپاه در چارچوب لیست معروف به SDN اعمال کرده است و درج نام سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی که وزارت خارجه آمریکا تهیه می‌کند و تحت عنوان FTOs شناخته می‌شود، تأثیر عملیاتی چندانی نخواهد داشت.

2- با توجه به عدم تأثیر عملیاتی، مشخص است که آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال بهره‌برداری از ابعاد روانی و رسانه‌ای اقدام خود هستند تا اولاً مجموعه خصومت ورزی‌های علیه ایران را کامل کنند و ثانیاً صف متحدان ضد ایرانی خود را منسجم‌تر کنند.

3- مهم‌ترین پیامدهای اقدام آمریکایی‌ها شامل دو مورد می‌شود:

⏪ با این اقدام، اعتبار سیاست آمریکایی‌ها در برخورد با موضوع تروریسم بیش‌ازپیش نزد دیگر کشورها و افکار عمومی بین‌المللی به‌ویژه منطقه غرب آسیا خدشه‌دار می‌شود. چرا که نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه علیه تروریسم به‌ویژه گروه تکفیری داعش غیرقابل انکار است.

⏪ به‌عنوان یک اقدام متقابل و منطقی سپاه پاسداران نیز می‌تواند رویه مشابهی را در مورد ارتش ایالات متحده و نیروهای تحت امر اتخاذ کرده و به‌ویژه در سطح منطقه‌ای با آن‌ها مانند عناصر گروه تروریستی داعش برخورد کند.

✍️#تحلیل_کوتاه
✍️✍️#تحلیلگر #اندیشکده_راهبردی_تبیین

☘️ کانال مرجع در حوزه سیاست خارجی 🌿 اندیشکده راهبردی تبیین🌿

T.me/joinchat/AAAAADvAH-enX3cx_SOOlw

ارسال دیدگاه