انگلیس بازنده اصلی موضوع توقیف نفتکش‌ها

صدور دستور آزادی نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌طارق نشان‌‌دهنده آسیب‌پذیری انگلیس در این ماجرا بود.

روزنامه «گاردین» در گزارشی با اشاره به استقبال «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از اقدام انگلیس در روزی که «گریس ۱» توقیف شد، آمده است: «توقیف [این نفتکش] برای آمریکا منافع بزرگتری داشت، فشار اقتصادی را هم بر دولت سوریه و هم ایران افزایش می‌داد. محموله آن که ارزش ۱۴۰ میلیون دلاری داشت، درآمد از دست رفته‌ای برای تهران و همچنین منبع انرژی از دست رفته‌ای برای دمشق می‌شد».

نیرو‌های ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند. جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است.

گاردین با بیان اینکه انگلیس بازنده اصلی قدرتنمایی ایران و آمریکا است، نوشت: «ایران برای تلافی یک نفتکش انگلیسی را در خلیج [فارس] آنهم جلوی چشمان نیروی دریایی سلطنتی توقیف کرد. این حرکت، علی‌رغم ادعا‌های انگلیس درباره اقدام مستقل جبل‌طارق [در توقیف گریس ۱] باعث شد کشتی‌های تجاری انگلیسی در منطقه آسیب‌پذیر به‌نظر برسند».

دیوان عالی جبل‌طارق، اما عصر روز گذشته (پنجشنبه) بدون توجه به درخواست وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر عدم آزادسازی گریس ۱ و تحویل آن به واشنگتن جهت مصادره، حکم آزادی این نفتکش حامل نفت ایران را صادر کرد. 

این نشریه اقدام «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر جدید انگلیس، در اعلام پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا و کنار گذاشتن پیشنهاد «جرمی هانت»، وزیر خارجه پیشین انگلیس، مبنی بر تشکیل ناوگان دریایی اروپایی در خلیج فارس را نشانه استیصال لندن توصیف کرده و افزود: «از طرفی، تاکید ایران مبنی بر اینکه گریس ۱ به سوریه نمی‌رود، تداوم توقیف این کشتی را بیش از پیش غیرقابل توجیه کرده بود».

در پایان این یادداشت با اشاره به تلاش لحظه پایانی آمریکا برای توقف آزادی نفتکش حامل نفت ایران و مصادره آن، تاکید شده است: «در هر صورت، انگلیس بیش از پیش در قدرتنمایی اقتصادی آمریکا و ایران کشیده شده و اگر گریس ۱ مجددا توقیف شود، بحران نفتکش‌ها به این زودی‌ها پایان نمی‌یابد».

  • این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
  • منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه