تحلیلگر اسبق سیا:تحلیلگر اسبق سیا:

رفتار ایران را با فشار نمی‌توان تغییر داد

تحلیلگر اسبق سیا در مسائل خاورمیانه، در یادداشتی در پایگاه نشنال‌اینترست از طرح‌های آمریکایی برای تغییر حکومت ایران به عنوان «افسانه» یاد کرده و نوشته که با سیاست فشار نمی‌توان رفتار ایران را تغییر داد.

پائول پیلار، تحلیلگر اسبق سیا در مسائل خاورمیانه در یادداشتی در پایگاه نشنال‌اینترست از طرح‌هایی آمریکایی برای تغییر حکومت ایران به عنوان «افسانه» یاد کرده و نوشته که با سیاست فشار نمی‌توان رفتار ایران را تغییر داد.

پیلار می‌نویسد: «برخی افسانه‌های افراطی درباره ایران ظاهراً هرگز تمامی ندارند. یکی از این افسانه‌ها که ارتباط خاصی با سیاست آمریکا دارد این است که تغییر حکومت انقلابی ایران در آینده نزدیک محتمل است و با اندکی فشار بیشتر از بیرون جمهوری اسلامی ایران فرو پاشیده و با نظامی مطلوب‌تر برای ما جایگزین خواهد شد.»

پیلار با یادآوری اینکه این، تفکر غالب در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا بوده نوشته است: «چندین سال عدم دستاورد در اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌حاصلی این سیاست‌ها را نشان داد.»

مقام اسبق سیا در ادامه خاطرنشان کرده که این افسانه‌ها برای تغییر حکومت اغلب در برآورد اشتباه برخی مقام‌های آمریکایی مبنی بر سرمایه‌گذاری روی گروهک تروریستی منافقین در ایران ریشه دارد. وی تأکید کرده است که این گروهک هیچ حامی‌ای در ایران ندارد.

او می‌نویسد: «این افسانه اغلب با اعتقاد به اینکه می‌توان از گروه‌های تبعیدی به عنوان ابزاری برای انتقال به حکومتی دیگر استفاده کرد، استوار است. بسیاری از کسانی که امیدوار به تغییر حکومت در ایران هستند به سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که یک گروه تروریستی بدون هیچ حمایت مردمی در ایران است اینطور نگاه می‌کنند.» 

پیلار همچنین تأکید کرده است که احتمال وقوع هر گونه تغییر در ایران با اعمال فشار از بیرون نامحتمل است. 

وی تصریح می‌کند: «هم حکومت و هم مردم در ایران نشان داده‌اند که از توانایی برای ایستادگی در برابر دشواری‌هایی به مراتب بسیار بیشتر از آنچه تحریم‌ها می‌توانند ایجاد کنند برخوردار هستند.»

او می‌نویسد: «آنها در دوران جنگ هشت ساله بسیار پرهزینه با عراق این را نشان دادند. مطمئناً در صورتی که فشار یا تنبیه از جانب قدرت بیرونی وجود داشته باشد، هم حکومت و هم مردم، توان خود برای مقاومت ارده‌مند را به نمایش می‌گذارند.»

***

• این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران بازنشر یافته و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.
• پیوند اصل گزارش در پایگاه «نشنال‌اینترست»:
http://nationalinterest.org/blog/paul-pillar/evolution-not-new-revolution-iran-19829
• منبع: فارس

ارسال دیدگاه