آماده سازی چاپ
اندازه قلم :
چاپ
نویسنده :
شناسه خبر : 16012
تاریخ : ۱۳ دی, ۱۳۹۵
تصویر تحلیل‌های کوتاه ماجرای زندان «الجو» بحرین؛ دلایل و پیامدها وزارت کشور بحرین مدعی شده که گروهی مسلح به «زندان جو» در شرق این کشور حمله کرده و شماری زندانی را فراری داده‌اند. در پی این ادعا، تمامی مناطق بحرین بخصوص مناطق شیعه‌نشین با ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد مورد کنترل شدید امنیتی قرار گرفته‌اند.

◀️وزارت کشور بحرین مدعی شده که گروهی مسلح به «زندان جو» در شرق این کشور حمله کرده و شماری زندانی را فراری داده‌اند. در پی این ادعا، تمامی مناطق بحرین بخصوص مناطق شیعه‌نشین با ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد مورد کنترل شدید امنیتی قرار گرفته‌اند. بحرین در ادامه سیاست فرافکنی خود، مدعی شده که ایران در این حادثه دخیل است و دلیل ادعای مذکور خود را نیز «موفق خواندن عملیات از سوی تلویزیون «اهل البیت» عراق عنوان کرده» که به زعم و ادعای رژیم آل خلیفه از سوی ایران حمایت می‌شود. بنا بر گزارش رسانه‌ها 5 مسلح به زندان جو حمله کرده، یک زندانبان را کشته و 10 زندانی را فراری داده‌اند. وزارت کشور بحرین زندانیانی که فراری داده شده‌اند را به ادعای خود به جرم قتل، اعمال اقدامات تروریستی و خشونت‌ورزی به اعدام محکوم کرده بوده است.


✳️تحلیل و ارزیابی

1⃣زندان «جو» مرکز اصلاح و تربیتی است که زیر نظر وزارت کشور بحرین فعالیت می‌کند. همزمان با بیداری اسلامی و انقلاب 14 فوریه بحرین 1000 نفر از معترضان به سیستم سیاسی بحرین بازداشت شده و به زندان مذکور انتقال داده شدند. در زندان «الجو» علمای مبارزی چون«شيخ عبدالجليل المقداد»، «شيخ علي سلمان»، «شيخ محمد حبيب المقداد»، «شيخ ميرزا المحروس» و «شيخ سعيد النوري» محبوس بوده‌اند. همین موضوع ادعای رژیم بحرین در مورد هویت فراری داده شدگان مبنی بر گروه‌های خشونت‌ورز و قاتل را منتفی کرده و از هویت سیاسی و انقلابی فراری داده شدگان و فراری دهنده‌گان پرده برداری می‌کند.

2⃣فرار زندانیان از زندان‌های بحرین امری مسبوق به سابقه بوده است. در سال 2011 و در اوج قیام مردم بحرین 109 زندانی که بیشتر در جریان اعتراضات مربوط به بیداری اسلامی دستگیر و زندانی شده بودند توانستند از زندان «الجاف» فرار کنند. همین وضعیت در سال 2012 نیز تکرار شده است.

3⃣عملیات‌های پیشین را نیروهای معتقد به مبارزه سخت با رژیم آل خلیفه مانند «سرایا الأشتر» و «سرایا المقاومة» بر عهده گرفته بودند. اما عملیات اخیر را هیچ کدام از جریان‌های مذکور بر عهده نگرفته‌اند و همین می‌تواند از تولد جریان و گروهی جدید که به مبارزه سخت معتقد است، رونمایی کند.

4⃣افزایش حکم محکومیت شیخ علی سلمان، از 4 سال  به 9 سال و همچنین تداوم محاصره‌ی 200 روزه‌ی منطقه «دراز»، محل اقامت «شیخ عیسی قاسم» می‌تواند به انقلابی‌تر شدن مقاومت و پایداری در بحرین کمک کرده و فضای رادیکال‌تری ایجاد نموده باشد.

5⃣رژیم آل خلیفه در بحرین در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. تداوم انقلاب مسالمت‌آمیز و انقلابی شدن فضا در مقطع کنونی ادعای یاد شده را ثابت می‌کند. از این رو رژیم آل خلیفه تلاش می‌کند با ایجاد و تقویت پیوندهای امنیتی و سیاسی با دولت‌های بیرونی بقای خود را دوام و قوام ببخشد. تلاش برای تشکیل هر چه سریع‌تر «اتحادیه خلیج‌فارس» و تلاش برای کشاندن و منافع‌دار کردن آمریکا و انگلیس در بحرین، در این چارچوب قابل تحلیل است.

***

• کاری از تحلیلگر اندیشکده راهبردی تبیین

• عضویت در کانال اندیشکده راهبردی تبیین:

https://telegram.me/joinchat/BG7BhTvAH-fc1CjjeSCo4g


© 2018 تمام حقوق این وبگاه برای اندیشکده راهبردی تبیین محفوظ می باشد.